Když v Lounech začínal Marek Minařík s baseballem, jen v tom nejdivočejším snu, a ještě jen na chvilku, ho napadlo, že by z něj někdy mohl být profesionální hráč.

Sen se ale plní, šestnáctiletý talent si vybral mezi své naděje jeden ze slavných týmů historie baseballu. Zájem projevily hned čtyři kluby, nakonec míří do týmu Philadelphia Phillies.

Jeden sen se Markovi Minaříkovi tedy splnil, teď sní další. „Prosadit se do nejvyšší a nejslavnější zámořské soutěže Major League Baseball, to by bylo fantastické,“ doufá.

Z Loun do americké profi ligy? Dá se to vůbec?
Jasně. Jen si vás musí nějaký vyhledavač talentů všimnout.

Jaká je cesta?
Americké týmy tu mají skauty, stačí je zaujmout.

Profesionální smlouva je podepsaná, už jsi oficiálně profík. Jaký to je pocit?
Určitě dobrý. Už zbývá jen se tam udržet (směje se).

Pro tebe asi splněný sen?
Jednoznačně ano, je to paráda.

Jaký sen ještě sníš?
Chtěl bych se podívat do nejvyšší soutěže – Major League Baseball. Podívat se tam, zkusit si tuto ligu zahrát, bylo by to super. Hrát MLB je nejvíc, co v baseballu můžete dosáhnout.

Při výběrech jsi byl hodnocen jako nejtalentovanější nadhazovač z celé Evropy ve své kategorii. Jaký tým si tě vybral?
Philadelphia Phillies. Už jsem jejich hráč.

V závěru května odlétáš do Austrálie na kemp?
Ano, bude to mé první setkání s profesionálním baseballem. Bude to kemp stejně starých nadějí z celého světa, měsíc a půl se o nás budou starat nejlepší trenéři.

A co pak?
Příští rok už bych měl žít v USA, bydlet tam. V březnu bych tam měl jet na šest měsíců. Budu tam trénovat a hrát juniorskou soutěž.

S baseballem si už procestoval pěkný kus světa. Jsi v reprezentaci, kde už jste hráli?
V reprezentaci jsem od svých jedenácti let. První ME bylo ve slovenské Trnavě, to jsme vyhráli. Druhý rok jsme byli v Moldávii, tam jsme skočili druzí. V patnácti jsem byl na ME v Itálii, tam jsme byli třetí a vybojovali si účast na MS na Tchaiwanu. Byli jsme tam loni v srpnu. Aktuálně jsem v juniorské reprezentaci a chytáme se na MS do Kanady.

Říkal jsi, že bys samozřejmě rád nahlédl do MLB? Co ti k tomu zatím chybí?
Je to hodně těžké se tam prosadit, hlavně z Evropy. Šanci ale určitě mám. Uvidí se v příštích letech. Zázemí mít budu. Rozhoduje se někdy kolem jedenadvaceti let, mě bude teprve sedmnáct, takže mám dost času ukázat, co ve mě je.

Nějaké triky s míčkem máš připravené?
Jasně (smích).

Philadelphia Phillies

Profesionální baseballový klub z Major League Baseball, patřící do východní divize National League. Jeden ze starších klubů soutěže, založený byl už v roce 1893. Dvakrát tým dokázal získat titul ze Světové série (1980 a 2008). Pětkrát vyhrála Philadelphia National League.