Nový ročník rallysprintového mistrovství ČR odstartoval 19. dubna prvním podnikem, kterým byl XVII. Böttcher rally Vyškov.

Velkou premiéru tam měl nejmladší pilot startovního pole ze 138 posádek, žatecký student Filip Blahout, kterého navigoval zkušený Josef Bartončík. Jejich vůz Mitsubishi Lancer EVO VIII je připravován v dílnách litvínovského AP Motorsport Václava Arazima s hlavním mechanikem Zdeňkem Pipotou, současnými i minulými legendami českého rallyového sportu.

Na sobotní trase čekalo účastníky 261 km, z toho bylo 75 km rychlostních zkoušek. “Byla to moje vůbec první rally, pořádně jsem se těšil. Spolupráce s Pepou byla perfektní, žádný problém. Na první vložce jsme udělali dvakrát hodiny, poprvé v poli díky bahnu. Podruhé jsem se učil projíždět „vracáky“ na ruční brzdu, a hned první mi moc nevyšel. Na druhé vložce, když jsem opět zatáhl za ručku, jsme lízli svodidlo, ale nic velkého,“ přece jen přiznal Filip.

„Ještě správně nezrychluji ze zatáčky, přidávám dříve, než je zdrávo, a trochu mě to otočí.“ vysvětluje první dojmy.

Po prvním kole rychlostních zkoušek se posádky vydaly do servisu, po kterém následovaly stejné průjezdy opět třemi RZ. „Servis proběhl bez problémů, auto jelo perfektně, začínali jsme se rozjíždět. Na RZ 4 a 5 jsme se zrychlili, povrch tratě byl téměř stejný, jen jsem si dával jsem pozor na zrádná místa,“ pochvaloval si Filip úvodních pět erzetek. „Před RZ 6 začalo poprchávat a startovali jsme do lehce namoklé tratě. Bylo by to pořád na slick, ale část RZ byla na kostkách, kterým stačí málo vody a strašně kloužou,“ uvědomil si „krocený“ Filip úskalí.

„Proto jsme to nějak nehonili, jeli jsme svý. Na posledních dvou vložkách byla průtrž mračen. Bylo hodně vytahaného bláta a déšť to ještě okořenil. Jeli jsme tak opatrně, že v některých úsecích skoro krokem, auto se nedalo udržet na cestě. Ale v cíli jsem byl překvapen dobrým časem. Zajeli jsme 18. čas absolutně, což bylo moc dobré. Ostatní se asi báli víc než my,“ směje se syn ještě nedávného závodníka Františka Blahouta.

Po devíti rychlostních zkouškách posádky stanuly na cílové rampě ve Vyškově v cíli rally. „ Na to, jak jsme jeli opatrně, jsem byl velice překvapen výsledky. Čekal jsem, že budeme v pořadí hodně dole. Teď vím, kde by se dalo hodně přidat, a hlavně už se těším na další závod, Thermicu Lužické Hory. Tam už budu mít jako stálého spolujezdce sestru Katku.“ Nezapomněl ani na ostatní, co mu fandili. „Děkuji Pepovi za super výkon, je vidět, že má velké zkušenosti jak za volantem závodního vozu, tak jako spolujezdec. Také děkuji všem příznivcům, tátovi a sestře za fandění, a celému týmu za výbornou spolupráci,“ uzavřel zážitky Filip Blahout.