Kruté podmínky střídavého počasí, slunce, dusno a liják, měly juniorky pro časovku ve středečním podvečeru na Slovensku, kde se v Bánovcích n. B. konalo společné Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice.

Poslední na trať dlouhou 13,4 km vyjela obhájkyně loňského titulu blšanská Lucie Záleská, oblékající od jara dres Dukly Praha. „Nevěřil jsem, že Lucka zopakuje loňské prvenství. Konkurence se zvýšila, bylo nevyzpytatelné počasí a poměrně těžká kopcovitá trať,“ hlásil její otec a manažer Pavel Záleský, šéf Lucas Frames Blšany.

„Lucka však jela výborně, dodržovala všechny pokyny z vozu a dosáhla nejlepší čas, když porazila druhou Dášu Labákovou o 25 vteřin! Je vidět, že předchozí mučení v kopcích ji pomohlo a dodalo sebedůvěru,“ komentoval nadšený otec.

Kopce rozhodnou

Právě kopce mohou rozhodovat o vítězce silničního závodu s hromadným startem, který se pojede v neděli. „Čekají nás tři okruhy v celkové délce přes 70 km v kopcovitém terénu, který Lucii nevyhovuje. Je přece jen spíš sprinterka a dráhařka, takže v závodě může jen překvapit,“ se opatrně vyjadřuje k jejím ambicím Pavel Záleský. O další téměř jistý titul přišla Záleská tím, že pořádající slovenský svaz nezařadil závod dvojic, ve kterém měla jet s Labákovou.

Více ale už myslí Záleští na blížící se šampionát Evropy, který se uskuteční příští týden v Belgii. „Lucka tam pojede ve čtvrtek časovku a bylo by pěkné dosáhnout lepší než loňské 5. místo,“ přeje si blšanský manažer. Druhý závod na ME, který pojede v neděli, je s hromadným startem.

Časovka M ČR 2009 juniorek, 13,4 km: 1. Lucie Záleská 21:17,099 min., 2. Dagmar Labáková 21:43,754 min., 3. Slámová 22:03,290 min