Býval slibným cyklokrosařem už jako dorostenec ve Stadionu Louny, nadějným silničářem v CK Brno i v profesionálním týmu Whirpoolu. Pavel Martínek, vítěz Českého poháru v Elite i U23 2002, vítěz do 23 let a 2. v Elite 2003, vicemistr ČR 2004 v časovce jednotlivců se však skoro na dva roky odmlčel z výsledkových listin.

Znovu začal na Světovém poháru

Do velké cyklistiky naskočil prakticky až letos ve svých 25 letech na závodech Světového poháru v maratonu horských kol na ostrově Gran Canaria. „Prožil jsem těžké období. Potom, co mě při tréninku srazilo auto mezi Křimskou a Chomutovem, jsem marodil s pochroumanými bederními obratli. Nebyly výsledky a vypadl jsem z Whirpoolu,“ vrací se k trablům posledních dvou let Pavel Martínek. „Jezdil jsem za Duklu Liberec, ale ze dne na den měl složil zánět mozkových blan…“

Po uzdravení ještě koketoval s myšlenkou na návrat k cyklokrosu, ale přednost dostala horská kola u pražského týmu „khs.cenytisku.cz“, kde jezdí česká jednička Ivan Rybařík, šestý muž Světového poháru 2006. „Z mého pohledu je tato disciplina to nejperspektivnější, co u nás mohu jezdit. Pro úspěch na silnici je třeba mít silný tým, tady je třeba mít podporu mimo trať. Potvrdilo se to i na soustředění, které jsme měli na Kanárských ostrovech, kde se jel i první závod světového seriálu,“ říká spokojený Martínek.

Na Kanárských ostrovech zabloudil

Napoprvé skončil sice na 45. místě z 350 účastníků (Rybařík dojel osmý), ale: „Ještě 20 km před cílem jsem jel na 30. místo, jenže jsem stihl zabloudit…“ Od té doby jel v dubnu v ČR tři silniční závody. V populárním Brno – Bíteš – Brno skončil mezi specialisty na 12. místě, v neděli v Pičíně v ČP dojel 10. a ve středu na Lopatárně v Plzni byl třetí.

Po letech si dokončuje vzdělání

„Jsem rád, že mi vyšli vstříc ve střední hotelové škole v Žatci, kam jsem na podzim nastoupil, a měl bych maturovat. Vzhledem k závodům a tréninku mám proto individuální studijní plán,“ dodává P. Martínek, který se dokázal vyrovnat s těžkými nástrahami ve sportovním životě. „Pro letošek máme hlavní cíl vyhrát Český pohár v maratonu, uspět na Mistrovství ČR, to znamená medaile, a zajistit úspěšné výsledky ve Světovém poháru,“ prozrazuje sportovní cíle. Než začne ČP horských kol, chce prohánět silničáře.