Dlouho bylo její jméno na seznamu adeptů na letenku do Ria. Mezi osmičku nejlepších Evropanek se ale nakonec nevešla, doplatila na neúčast na některých světových pohárech a extrémně těžkou nominaci mezi dráhovými cyklisty. Navíc se neukázala ani na světovém šampionátu, i když na něj tvrdě trénovala. Mohlo se tak v posledních měsících zdát, že blšanská Lucie Hochmann ztrácí kontakt se světovou špičkou, že tak trochu „vyklízí pozice". Kdo si to ale myslel, mýlil se. Hochmann, sběratelka medailí z juniorských kategorií a do 23 let na evropských i světových kláních, si odpočinula, přes léto trénovala a nyní začíná znovu útočit. Získala tři tituly na MČR a chce uspět i na mistrovství Evropy.

Jak moc vás s odstupem mrzí neúčast na olympiádě v Riu?

Tak mrzí to určitě hodně. Kdo ze sportovců by se nechtěl na olympiádu podívat?

Vy jste dlouho bojovala o nominaci, byla jste kousek od letenky. Byla jste tuším dvanáctá v žebříčku omnia, dráhařského víceboje, ale jelo jen osm Evropanek.

Bojovaly jsme tam čtyři mezi sebou. Bylo to hodně těsné, o pár bodů, bohužel to nevyšlo. Kdybych zajela některý závod lépe, mohlo to být jiné. Nebo možná kdybych jela všechny poháry.

Ilustrační foto.V závěru se pak vše ještě zkomplikovalo.

Rozhodoval poslední rok kvalifikace na světových pohárech a na poslední dva svěťáky jsem nejela, protože svaz neměl tolik financí. Mrzí to, ale nic s tím neudělám.

Myslíte, že to mohlo vyjít, kdyby jste absolvovala i poslední dva závody?

Nevím. Ale nejlepší holky už poslední závody vynechávaly. Stačilo zajet do dvanáctky, mohlo se stát cokoli.

Evropská kvalifikace je extrémně obtížná. Je tam největší konkurence a jede jen osm závodnic.

Ano, jiné kontinenty to mají snazší. Menší konkurenci, v Evropě je obrovská a jen osm míst.

Neobjevila jste se letos ani na světovém šampionátu v Londýně. Přitom, když jsme spolu mluvili pár týdnů předtím, byla jste v plné přípravě.

Ano, byla jsem na soustředění na Mallorce, skoro měsíc a půl, připravovala se, ladila formu. Jenže pak jsem do Londýna najednou nejela. Svaz několik dní před začátkem bohužel opět řekl, že nemá dost financí pro všechny závodníky a já měla „Černého Petra". Hodně mě to mrzelo.

Jaká pak byla chuť znovu usednout na kolo?

Sezona tím pro mě skončila. Pak jsem měla volno, užila jsem si ho a pak už jsem zase jela do Chorvatska, na soustředění s juniory, kde jsem začala najíždět kilometry na další sezonu. Absolvovala jsem také republiku na silnici, kde jsem byla čtvrtá v časovce a devátá v silničním závodě. Byla jsem také na Tour de Feminin, dobrá příprava.

Blšanská cyklistka Lucie Hochmann, za svobodna Záleská, na archivním snímkuTakže chuť dál je?

Určitě. Hned jsem začala s přípravou, budu určitě bojovat dál a snažit se o co nejlepší výsledky.

A teď už zase dráha. Dařilo se vám na několika mítincích, teď jste navíc získala tři tituly na republikovém šampionátu. Zlato máte ze stíhačky, družstev a scratche, navíc stříbro z bodovačky.

Ano, jsem s tím spokojená, mám radost. Potěší mít na sobě triko mistra republiky. Sice by ještě více potěšilo jiné triko, ale to zatím není, to musím teprve vybojovat, to hodně předbíhám (směje se).

A jaké?

Třeba mistra Evropy nebo světa (směje se).

Je to váš další sen?

Ano, uvidíme, budu makat, třeba se to povede.

Vy už máte doma ve sbírce celou řadu medailí z evropských i světových šampionátů z juniorských kategorií a do 23 let, byla jste i mládežnickou evropskou šampionkou, máte několik stříbrných. Teď se blíží evropský šampionát dospělých, jaké tam máte cíle?

Koncem října se Evropa pojede v Paříži. Pojedu stíhačku, vylučovací závod a madison. Ještě uvažujeme o omniu, to teprve uvidíme.

Takže už tam opět chcete útočit na medaile?

Chci být do osmého místa, to je cíl.

Děkuji za rozhovor.