MČR NA DRÁZE

Lucie Záleská vybojovala v Praze na dráze v Motole tři zlaté medaile (sprint, sprint dvojic a 500 metrů s pevným stratem). Jednu stříbrnou medaili má z omnia, dvě bronzové ze stíhačky a scratche. Záleská tak v sezoně, která pro ni začala nepříjemnou nemocí, navázala na medaili z ME žen do 23 let na dráze, kde vybojovala ve stíhačce stříbro, osmá byla navíc v bodovačce a ve scratchi. Na jaře vybojovala stříbro na mistrovství republiky v časovce dvojic.


Ačkoli je věkem ještě v kategorii žen do 23 let, a to navíc terpve první rokem, už Lucie Záleská dominuje i mezi ženami v kategorii Elite. Na mistrovství republiky na dráze „vyloupila“ hned šest pokladů.

Před odjezdem na republikový šampionát na dráhu v pražském Motole si Lucie Záleská postěžovala, že právě tato dráha jí nesedí. Krátká, samá zatáčka a nemůže prý předvést svou sílu. Pak ale přišly závody, nasedla na kolo a soupeřkám ukázala záda. Nesedí? Tak to mohou být protivnice rády, že se nejelo na oválu, který má ráda.

První rok je příjemným překvapením

„Je to pro nás milé překvapení, Lucka jezdí první rok v kategorii do 23 let a hned máme z Elite tituly mistryně republiky. Báli jsme se tohoto přechodového roku, ale zvládli jsme to,“ zářil po mistrovství republiky Pavel Záleský, otec a trenér blšanské cyklistky. Záleská kralovala ve sprintu (ještě před časem přitom tvrdila, že sprint jí nejde), sprintu dvojic a na trati 500 metrů s pevným startem. Získala také dvě bronzové medaile. Jednu na tříkilometrové stíhačce ve které před časem na ME žen do 23 let vyjela evropské stříbro, druhou ve scratchi.

„Navíc máme ještě stříbro z omnia, olympijské disciplíny, to nás moc těší,“ pokračoval ve výčtu úspěchů z šampionátu Záleský.

Záleská chce uspět v omniu a jet na olympiádu

Právě na omnium se přitom chce Záleská v příští sezoně soustředit. Je to totiž jedna z mála šancí, jak se podívat na olympijské hry v Londýně 2012. Ze všech dráhařských disciplín v programu her zůstala jen stíhačka družstev, na kterou se Češky také chtějí nominovat, a právě omnium (soubor několika disciplín). Pojede z ČR ovšem jen jediná závodnice.

„Musíme ještě dopilovat bodovačku, ta Lucce tolik nejde. Budeme se ale na omnium tvrdě připravovat a chceme to určitě zkusit,“ potvrdil snahu Záleské její otec.

Také sama závodnice je odhodlaná se o jedno místo poprat. Teď na ME elite ve Varšavě sice ještě ominum nepojede, v Londýně by si ráda ovál zkusila. „Chci to vyzkoušet. Ve stíhačce mám výborné časy, bodovačku jsem také zajela dobře, scratch umím. Pětistovku a dvoustovku zkusím potrénovat a uvidíme. Za zkoušku nic nedám. Takže omnium určitě pojedu a udělám maximum, abych se podívala na olympiádu. Je to můj sen, pro který budu dřít,“ nechala se slyšet mladá závodnice v současnosti jezdící za Duklu Praha, pořád ale trénující v okolí domovských Blšan.

V příštích dnech čekají na Záleskou závody v Rakousku, intenzivní příprava a pak už od 2. listopadu mistrovství Evropy žen elite v polské Varšavě. „Pojede družstva. Pojedeme ve složení Záleská, Labáková a Machačová. Uvidíme, jaký se povede zajet výsledek,“ dodal Záleský.