Úmorné vedro dávalo zabrat i divákům, kteří od pátku do neděle 11. července sledovali některou ze čtyř etap mezinárodního cyklistického závodu kadetů.

Stovka mladších dorostenců osmi zemí a mezi nimi i několik juniorek tu bojovalo na silnicích okresu o nejlepší umístění v závodě, který má velkou popularitu. Před lety se tady předváděla i taková esa, jezdící dnes Tour de France, jakými jsou Švýcar Fabien Cancellara či Roman Kreizinger mladší.

Kromě soupeřů bylo těžkým protivníkem déletrvající vedro, lámající české rekordy. Tak tvrdé, že někteří kadeti se s tím neumí ještě vyrovnat. Ne že by houfně odpadávali z balíku.

V páteční etapě dřeli v prudkém stoupání do Třeskonic. Sotva si orazili sjezdem do Liběšic, přišla rovinka do Dubčan a pak nepříjemně dlouho táhlý stoupák do Tuchořic k nájezdu do dalšího okruhu.

Domorodci se potí i při pohém fandění i ve stínech stromů. A nabuzení mladí cyklisté na prudkém slunci v žáru sálajícího asfaltu při tom šlapou naplno, vždyť jedou jeden ze svých největší dosavadních závodů.

Dva kolapsy kvůli dehydrataci

Únavné vedro náhle protne siréna sanitního vozu. Pád, leknou se největší cyklistické hrozby nejen uhýbající závodníci ale i diváci. Zatímco vůz záchranářů už pádí k žatecké nemocnici, vpřed vyráží auto s dalším lékařem. „Důvody obou kolapsů byly stejné – dehydratace! Kluci sice umějí jezdit i v horku, ale ještě se nenaučili při tom pít,“ odpovídá ředitel závodu Milan Chrobák. „Naštěstí naše stálá opatření s objednanou lékařskou službou se letos vyplatila, když během krátké chvíle dva kluci zkolabovali. Dobře to ale dopadlo, přestože jeden závodník si poležel na infuzích. V neděli už odjel domů se svým družstvem.“ Druhým postiženým byl táborský talent Šimon Matějů. I když úvodní etapu nedokončil, jury mu umožnila pokračovat byť s časovou penalizací. V sobotu skončil ve III. etapě pátý a po čtyřech celkově na 53. místě. Na dehydrataci doplatil i lounský Matěj Kočí velkou časovou ztrátou.

„I když jde o body do Českého poháru, nejsme tak komisní, abychom takového závodníka nepustili do další etapy. Vždyť závody pořádáme pro ně, a bylo by škoda, aby do neděle zaháleli,“ vysvětluje M. Chrobák, který je také zkušeným trenérem mládeže. I to patří k dobré pověsti Mléčného závodu.

ČTĚTE TAKÉ: Český prapor udržel v Mléčném závodě Vakoč