Původně hlavně potrénovat před blížícím se ME na dráze v polské Varšavě odjela do Vídně blšanská cyklistka Lucie Záleská.

Trenéři jí ale nakonec „naordinovali“ pomoc kolegyni Machačové, Záleská úkol zvládla na jedničku s hvězdičkou.

Záleská, letos prvním rokem žena do 23 let, pojede na ME Elite jen závod družstev. Pořádně se na něj připravit odjela právě do Vídně, kde Machačová, další česká závodnice, potřebovala sbírat body do celkového hodnocení světového poháru Elite. „Trenéři nám proto dali pokyny, že máme Machačové pomoci. Lucka se tohoto úkolu zhostila opravdu dobře, byla to obrovská dřina. Celé tři dny Machačové rozjížděla všechny spurty a dojížděla veškeré úniky,“ popisuje práci „dělnice“ Záleské její otec a trenér v jedné osobě Pavel Záleský.

A že to nebyla lehká práce, to ocenili všichni přítomní čeští trenéři. Proti pěti polským závodnicím, třem Italkám, Němkám a dalším, to dvě české cyklistky měly občas pořádně složité.

O úspěchu či neúspěchu Machačové se nakonec rozhodovalo ve scratchi. Přední závodnice nesměly ujet. „Lucka prokázala, že se z ní stává zkušená závodnice, jela výborně takticky, všechno pochytala a Machačová nakonec skončila na potřebném třetím místě,“ popsal závěrečnou disciplínu Záleský.

„Ostatní trenéři skládali velké pochvaly, Lucka podala perfektní výkon,“ byl nadšený její otec.

Záleskou teď čeká trénink doma v Blšanech, pak opět výjezd na dráhu do Vídně. Druhého listopadu pak odlétá směr Varšava na dráhový evropský šampionát.