Ve finiši už je příprava blšanské Lucie Záleské na světový šampionát na dráze v Bělorusku. Ač věkem ještě mezi ženami do 23 let, už bude Záleská bojovat v kategorii elite. Aktuálně je na Mallorce, kam zamířila z úspěšné šestidenní v Rotterdamu, kde dojela šestá.

Šestidenní na dvousetmetrové dráze v Rotterdamu je jednou z mála, které jsou pro ženy přes zimu vypsané a v Holandsku byl o závody velký zájem. Každý den přišlo do ochozů kolem čtyř tisíc diváků. Závodnice absolvovaly každý večer tři závody, jejichž výsledky se sčítaly a nejmenší součet umístění pak ukázal na vítězku.

„Těšila jsem se na atmosféru, která je na západě Evropy velmi bouřlivá a vstřícná. Naopak jsem měla obavy ze zvučných jmen ve startovním poli, protože bylo velmi silné, v čele s úřadující mistryní světa Kasiou Pawlowskou z Polska," popsala pocity ještě před závody Lucie Záleská.

Vítězství ve vylučovacím závodě

Záleská v Rotterdamu velmi intenzivně spolupracovala s oddílovou kolegyní Jarmilou Machačovou. „Náš cíl byl, že se obě probojujeme do top ten, což nám skvěle vycházelo jak v etapách, tak i celkově," byla po závodech spokojená blšanská cyklistka.

Lucie Záleská dokázala triumfovat v těžkém vylučovacím závodě nad všemi soupeřkami a ovace publika si užila při čestném kole. „Čtvrtý den se mi jelo opravdu skvěle. Ve scratchi jsem skončila třetí, ale cítila jsem, že mám na více. Vylučovačku jsem vzala od startu aktivně a úspěch již byl, když nás zůstalo pouze pět žen. A najednou se mi podařilo se probít až do finále, kde jsem před Wild ubránila první pozici. Nádherný pocit."

Právě čtvrtý den byl pro Lucii Záleskou nejúspěšnější, skončila v něm bronzová. V závěrečném bloku pomohla dokonce Jarmile Machačové k triumfu v etapě. „V sezóně jsme s Jarmilou velké rivalky, které bojují o tituly na republikových šampionátech. Nyní jsme obě předvedly krásnou souhru při bojích o nejvyšší příčky," pokračovala Záleská.

Blšanská závodnice ihned z Nizozemí odlétla na Mallorcu, na závěrečnou třítýdenní přípravu na mistrovství světa 2013, které se bude konat v běloruském Minsku. „Velodrom v Minsku znám moc dobře, získala jsem tam jako juniorka stříbro na mistrovství Evropy. Nyní pojedu již jako elitní žena poprvé omnium. Loni si Česká republika pozici nevyjela, teď bych ráda změřila síly se světovou špičkou a umístění kolem desátého místa bude velmi příjemným cílem," okomentovala další plány Lucie Záleská.

J. Thun, H. Dlouhý