Závěr přípravy před blížícím se mistrovství Evropy v dráhové cyklistice se vydařil blšanské Lucii Záleské. Do portugalské Andie pojede s pocitem vítězky omnia na italské půdě.

Záleská absolvovala na italské půdě poslední ostrý test ve dvoudenním omniu (dráhařský víceboj) zařazeném do kalendáře závodu světové federace UCI. „Na velodromu ve Fiorenzuele se mi vždy závodí skvěle, proto jsem přijala s radostí nabídku tam ukončit přípravu spolu s celým týmem Dukly Praha," potvrzuje příjemnou atmosféru v Itálii Lucie Záleská.

Nový systém kvalifikací na světové poháry před elitním mistrovstvím světa nutí sportovce závodit intenzivně po většinu roku, takže již prakticky na žádném závodě nechybí evropská či světová konkurence. I v Itálii čekaly na Záleskou kvalitní soupeřky a startovnímu poli dominoval kompletní národní tým Italek, který využíval intenzivně své přečíslení.

Forma před vrcholem sezony

Záleská se ujala vedení v letmém kole. V bodovacím závodě na 24 km však domácí reprezentační tým čaroval a nestačilo pouze spurtovat na hodnocené okruhy. „Mnohdy jsem si připadala ztracená, jakmile se mi podařilo zneškodnit únik jedné Italky, nastoupila druhá," bojovala s přesilou silných týmů blšanská cyklistka.

Nakonec čtvrté místo bylo hodnotným výsledkem v druhé části omnia. V poslední části prvního dne, vylučovacím závodě, Záleské nevyšla taktika a skončila pátá. Průběžné třetí místo však bylo nadějí do třech zbývajících disciplín. „Vylučovačka mě mrzí, mám ji ráda. Avšak jediná chyba v závodě mě odsunula trochu zpět," viděla mladá závodnice.

Stíhačku druhý den musela tedy blšanská závodnice absolvovat úplně na hraně svých sil, neboť si nemohla dovolit zaváhat. „Ve stíhačce jsem si věřila. Tam se týmová taktika rozplynula, každý musí šlapat do pedálů sám za sebe. Proto mi vítězství dalo šanci do dalších disciplín," měla radost Záleská. Zajela čas 3:53 a druhé v pořadí nadělila rovných deset vteřin.

Deset kilometrů soubojů

Předposlední scratch zamával celým průběžným pořadím. Nástup střídal nástup a celých deset kilometrů se závodilo. Ovšem Záleská Italky přebila taktikou a pátým místem se vyhoupla do čela průběžného pořadí. „Hlídala jsem si favoritky a upustila od zbytečného plýtvání sil. Před sebe jsem pustila jen jednu silnou závodnici a zbytek přespurtovala v závěrečném finiši. Byl to strašně těžký závod, ale boj o každý centimetr velodromu se vyplatil."

Před posledním kolem omnia, závodem na 500 m s pevným startem, se pole velmi bodově vyrovnalo. Osobní rekord na otevřené dlouhé dráze vynesl Lucii Záleské vítězství a důležité body do světového žebříčku. „Jsem velmi šťastná za první místo v takovém závodě. Mnohdy to v průběhu nevypadalo dobře, ale o to větší je spokojenost a radost v cíli. Zvláště v takový den, kdy na svět přišel můj druhý synovec Adam," měla v den vítězství dvojitou radost blšanská Lucie Záleská.

(thun)