Vrchol sezony, mistrovství světa na dráze u Paříže, nevyšlo blšanské cyklistce Lucii Záleské úplně podle představ. V obrovské konkurenci chtěla bojovat o první světovou desítku, druhý den omnia, dráhařského víceboje, se jí ale nepovedl, ztratila ve sprinterských disciplínách, a z nadějného místa se propadla na osmnáctou pozici. „Spokojená jsem tak napůl. Mohlo to být lepší, ale v tak skvělé konkurenci a při výborných výkonech, které letos byly, je osmnácté místo také dobrým výsledkem," hodnotí své vystoupení na MS Lucie Záleská.

Blšanská dráhová cyklistka, sběratelka světových a evropských medailí v juniorském věku a v kategorii do 23 let, se na ovály mezi nejlepší pomalu loni vracela po vážném zranění. I proto je pro ni osmnácté místo na MS ve Francii povzbuzením do budoucna, ověřila si, že s nejlepšími na světě může závodit.

Na první desítku chybělo málo

Omnium se jezdí ve dvou dnech. Po první části byla Záleská čtrnáctá, ale jen několik málo bodů za vysněnou desítkou. „Po prvním dnu jsem byla čtrnáctá. Při úvodním scratchi jsem trochu zaváhala, stíhačka mi ale vyšla super. Čas jsem měla výborný. Poslední byl první den vylučovací závod, docela mi to vycházelo. Na desítku mi moc nechybělo," popsala Deníku blšanská cyklistka.

Druhý den mívá obvykle Záleská slabší, jsou totiž na programu dvě sprinterské disciplíny, které jí úplně nesedí. Na MS jí ale navíc nevyšel start na pět set metrů a přišel propad výsledkovou listinou.

„Na sprinterské disciplíny vždy doplácím, musím na tom stále pracovat, na pětistovce a letmém kole," ví Záleská, která dříve získala řadu mládežnických evropských i světových medailí na vytrvaleckých tratích, například ve stíhacím závodě nebo scratchi. Jenže na olympiádě, která je snem mladé cyklistky, zůstal zařazen jen dráhařský víceboj, stíhačka a scratch se staly jeho součástí, samostatně už se nejezdí, a tak se Záleská musela přeorientovat na omnium. Jeho součástí jsou ale právě i sprinterské disciplíny. „Na pětistovce jsem zaspala na startu a už to bylo," byla smutná Záleská. „Půl hodiny před závodem jsem si zkoušela start a byla jsem o půl vteřiny rychlejší. A na světovém šampionátu je to hodně, hodně jsem ztratila," ví blšanská cyklistka, která klesla na osmnácté místo.

V bodovacím závodě, v závěru víceboje, se snažila Záleská ještě zabojovat. „Chtěla jsem ujet, protože nic jiného už nezbývalo. Ale bohužel, nepovedlo se," řekla Deníku.

Boj o olympiádu pokračuje

Na francouzském velodromu bojovala blšanská cyklistka také o body do žebříčku pro olympiádu. Body z MS mají v žebříčku dvojnásobnou hodnotu. Klíč k nominaci je ale, hlavně pro závodnice z Evropy, hodně přísný. „Bojujeme s nespravedlivou kvótou. Na olympiádu pojede osmnáct závodnic a Lucce patří 16. místo, jenže z Evropy může jet pouze osm žen a tam je třináctá," mrzí trenéra reprezentace. Ani umístění na MS Záleské k letence do Ria v roce 2016 příliš nepomohlo, spíš naopak. Naděje, že Záleská pojede na olympiádu, ale stále žije a mladá cyklistka chce bojovat. „Jsme tam za sebou hodně těsně, o pár bodů. Je před námi ještě jedna sezona, tam se rozhodne. Stačí jednou výrazněji uspět na světovém poháru a hned by to bylo lepší. Je to hodně přísné. Ale uvidíme, ještě určitě zabojuji," nevzdává se ale Lucie Záleská.

Lucie Záleská se loni na světové velodromy vracela po vážném zranění, které ji postihlo v závěru roku 2013. Uvažovala tehdy i o konci kariéry, byla po nezaviněném pádu hodně potlučená, dokonce měla zlomenou lebeční kost. Dokázala se ale po dlouhé přestávce vrátit a dokonce na světovou úroveň. Na loňském ME dojela v omniu na 11. pozici, ve světovém poháru byla 14., 17. a na 19. pozici.