Zklamání po Evropě, odkud poprvé nepřivezla medaili? Už je pryč! Záleská znovu září. Z Prostějova si domů přivezla tři tituly mistryně republiky na dráze.

Blšanská cyklistka Lucie Záleská, hájící barvy armádního střediska Dukla Praha, odstartovala v Prostějově mistrovský víkend rámcovým bodovacím závodem Memoriálu Otmara Malečka. V něm skončila na druhém místě za Slovenkou Pavlendovou. V závodě se pohybovala nadmíru aktivně, a to ji dodalo motivaci k dalšímu programu, ve kterém šlo již o mistrovské tituly.

Tři starty, tři tituly

Od mistrovství Evropy v Portugalsku je stále v plném tréninku. I mistrovské soutěže absolvovala Záleská bez ladícího cyklu, spíše jako součást další přípravy k světovým soutěžím. Proto jsou tři tituly mistryně České republiky elitní kategorie žen ve sprintu, team sprintu a bodovacím závodě velkým úspěchem dvacetileté cyklistky.

Sprint zařadila mladá cyklistka jako test na jednu z disciplín olympijského omnia. V kvalifikaci zajela nejlepší čas, vyhrála suverénně rozjížďku, i semifinálové dvoukolové jízdy. Ve finále sužovaném tropickým horkem se postavila na start vedle úspěšné bikrosařky Jany Horákové. Záleská s Horákovou svedly dva krásné souboje – každá dokázala vyhrát jednu finálovou jízdu. Ve třetím rozhodujícím dějství Záleská protnula cílovou pásku jako první, a to znamenalo první letošní dráhový titul.

Potěšující navíc je, že dokázala zajet na pomalejším betonovém otevřeném oválu stejný čas, jako na krytém dřevěném velodromu v Portugalsku. Její výkonnost po dvouměsíční zdravotní pauze stoupá.

Hned tentýž večer nastoupila Lucie Záleská k týmovému sprintu společně s oddílovou kolegyní Jarmilou Machačovou. V kvalifikační jízdě skončily „Duklačky“ druhé za domácími sportovkyněmi z Prostějova Horákovou a Svozilovou. Ve větrném finále ovšem nenechaly nic náhodě a o půl druhé vteřiny porazily Záleská s Machačovou své protivnice, čímž získaly mistrovský titul, v případě Záleské už druhý.

Záleská vs. Machačová

Vyvrcholením mistrovského programu byl bodovací závod na jedenadvacet kilometrů s deseti bodovacími spurty. Záleská se od startu rvala o dres v barvách české trikolory. Největší soupeřkou jí byla oddílová závodnice Machačová. Především s ní sváděla rychlé spurty o body do tabulky závodu. Již v poslední třetině soutěže bylo ale zřejmé, že si blšanská cyklistka jede pro svůj premiérový titul v této disciplíně mezi ženami. Přesvědčivě, s osmačtyřiceti body, porazila o plných dvacet bodů svou rivalku a stanula potřetí během víkendu na nejvyšším stupni mistrovských disciplín.

„Největší radost mám z bodovačky, neboť jsem dokázala vyhrát devět spurtů z deseti v závodě. Odrazila jsem nástupy a takticky vše zvládla. Do sprintu jsem nastupovala hlavně z přípravných důvodů, a přesto zaznamenala pěkné časy i dres mistryně. Celé mistrovství mi nepřineslo jen tituly, ale posunulo mou výkonnost i psychiku o hodně výše. Nyní mě čeká krátké soustředění v Orlických horách, další ve Švýcarsku a dle programu reprezentace boj o účast na elitním mistrovství Evropy v holandském Apeldoornu,“ řekla po veleúspěšném víkendu Lucie Záleská.

Obtížné podmínky

„Otevřená dráha v Prostějově je k závodění těžká, panovalo veliké horko a vanul silný vítr. Obtížné podmínky ale Lucii vyhovovaly. Prokázala velikou bojovnost a snahu jít za svým cílem. Zaměřila se nejen na cílený výkon, ale i na taktické zvládnutí závodu. Vše zvládla dokonale, a proto si mistrovský hattrick může s radostí vychutnat“, dodalo duo trenérů Pavel Záleský a Lukáš Thun.

Lukáš Thun