Na trati v belgickém Koksijde se za pár měsíců pojede světový šampionát v cyklokrosu. Jedinečnou příležitost vyzkoušet si její náročnost měli cyklisté ve světovém poháru, během nějž o víkendu předvedl jeden ze svých parádních taktických kousků nestárnoucí Sven Nys.

Lounským nadějím se ale tentokrát na obtížném okruhu vůbec nedařilo, písek a běhání je odsoudilo hluboko do pole poražených.Šestadvacáté místo Mikuláškové a jedenačtyřicáté Nipla nenaplnilo očekávání.

Těžký terén s písečnými dunami, které neprojely celé ani hvězdy pelotonu Nys a Štybar v elitní kategorii, pořádně prověřil připravenost cyklokrosařů na mistrovství světa, které se na téměř totožné trati pojede na konci ledna 2012. Sami závodníci mluvili tentokrát o běžeckém a písečném „masakru”.

Velmi hluboký a neprůjezdný písek a dlouhé běžecké úseky neseděly ani nadějím českého cyklokrosu z Loun. Na místě, kde se pojede světový šampionát, generálka vůbec nesedla třiadvacítkáři Vojtěchu Niplovi, o kterém je známo, že tratě, kde se více běhá než jezdí, vůbec nemiluje.A v Koksijde se to jen potvrdilo. Nipl, který v úvodu světového poháru v Táboře dojel na sedmém místě, nejlépe z Čechů, se tentokrát protrápil až ke 41. místu. Na tak nelichotivé pozici ho diváci neviděli už dlouho.

Druhý závod kategorie do 23 let, ve které osmnáctiletý Nipl jezdí teprve první sezonu, vyhrál Jan-Gert Bosman z Holandska. Ostatně prvních pět závodníků bylo ze země tulipánů a do první desítky se kromě Holanďanů a Belgičanů dostal jen jediný Francouz. A to ještě až na desáté místo.Vojtěch Nipl ztratil na vítěze téměř pět minut. Nedařilo se ani dalším Čechům, u nás nejsme na podobné tratě zvyklí. Písečná trať se v Čechách nikde nejezdí, Koksijde je výjimkou i v seriálu světového poháru. Třináctý skončil Karel Hník, 23. Nesvadba, 26 Paprstka a 28. byl Jakub Skála.

Celkově patří Niplovi po dvou závodech světového poháru patnáctá příčka, tak vysoko je ale jen díky skvělému výkonu v úvodu seriálu v Táboře.

Ani Mikuláškové se nedařilo

Také Martina Mikulášková tentokrát zaostala za očekáváním, vždyť ve světovém měření už pravidelně dojíždí v první dvacítce. Tentokrát se ale musela spokojit s šestadvacátou pozicí a ztrátou sedmi minut na vítěznou Daphny Van Den Brandovou.Druhá dojela Marianne Vosová, jenž teprve vstoupila do sezony, třetí skončila Katherine Comptonová. Jedenáctá byla druhá česká závodnice Pavla Havlíková.

Mikuláškové patří průběžně osmnáctá příčka v celkovém hodnocení světového poháru.

Závod Elite vyhrál po bitvě až do cílové pásky zkušený Sven Nys, Zdeněk Štybar dojel čtvrtý. O medaile ale bojoval až do předposledního okruhu.

Oba lounské cyklokrosaře čeká v prosinci náročný program. Kromě závodů národního poháru se chystají na další díly světového poháru a Superprestige.