Vrchol cyklokrosařské sezony se kvapem blíží. Přesně za měsíc se v belgickém Koksijde budou rozdávat medaile pro nejlepší cyklisty v terénu. Kdo bude na písečných dunách nejrychlejší? Hodně může napovědět právě probíhající vánoční turné, na které se vydali také lounští cyklokrosaři.

Nipl a Mikulášková mají v Belgii, Holandsku a Lucembursku pořádně napilno. A zatímco Nipl zazářil v závodě světového poháru druhé kategorie v Lucembursku a vybojoval bronz, Mikulášková na kláních první kategorie mezi ženami trochu zaostává za očekáváním.

Nipl dojel třetí v lucemburském Differange, kde se světový pohár druhé kategorie jel 26. prosince. Zatímco většina světové špičky kategorie Elite jela ten samý den pohár v Zolderu, třiadvacítkáři, kteří tentokrát pohár neměli, se vydali po jiných závodech. A jedním z nich byl právě pro Nipla bronzový v Lucembursku.Vítězem se stal Dave De Cleyn, druhý skončil Lubomír Petruš, třetí Nipl ztratil na vítěze jedenáct vteřin.

Nabitý program

Lounského cyklokrosaře čeká i v dalších dnech hodně náročný program. Do konce roku pojede ještě dva závody druhé kategorie světového poháru v Belgii. Osmého ledna jej pak čeká mistrovství republiky v Uničově, kde pojede jako teprve osmnáctiletý třiadvacítkář mezi závodníky Elite. Rád by dosáhl na umístění kolem pátého místa, že na takové příčky má už několikrát dokázal v závodech Českého poháru.

Patnáctého ledna se Nipl bude prezentovat ve francouzském Liévinu, kde se pojede teprve druhý závod světového poháru nejvyšší kategorie vypsaný pro třiadvacítkáře. Vojtěch Nipl by tam rád zopakoval umístění z premiéry v Táboře, kde jako nejmladší závodník v pelotonu dojel do cíle jako nejlepší z českých cyklokrosařů na sedmém místě.Generálkou na světový šampionát pak bude pohár v Hoogerheide dvaadvacátého ledna. Samotné mistrovství světa se pojede v Koksijde 28. a 29. ledna.

Jakou bude mít Mikulášková formu?

Koksijde je hlavním cílem také Martiny Mikuláškové. Ta před několika týdny zajela excelentně na republikovém šampionátu a porazila zkušenější a starší Havlíkovou. Osmnáctiletá naděje také dokázala dojet patnáctá při světovém poháru v Táboře.

Proto jsou trochu za očekáváním její poslední dva závody mezi nejlepšími světovými jezdkyněmi. V Zolderu v Belgii dojela sedmadvacátá se ztrátou pěti minut na vítězku. Několik dní předtím, v Namuru, dokonce až šestatřicátá. Obě klání vyhrála suverénní Vosová z Holandska.

Také Mikuláškovou čeká v Beneluxu ještě několik závodů, příprava bude vrcholit rovněž na světových pohárech. Nipl i Mikulášková by ještě měli zamířit také na soustředění na Mallorcu.