Bez jednoho z nejlepších cyklokrosařů světa posledních patnácti let, podbořanského Kamila Ausbuhera (nar. 1975), odstartuje za týden ve Stříbře Český pohár v cyklokrosu TOI TOI Cup.

Bývalý juniorský mistr světa, mistr ČR a vítěz závodu Světového poháru v Táboře 2004, se totiž rozhodl ukončit svoji skvělou závodnickou kariéru

Do tabulek UCI vstoupil Kamil jako raketa v roce 1993, kdy se stal jako člen TJ Stadion Louny mistrem světa juniorů v italské Corvě. O rok později přidal do své sbírky ještě stříbrnou medaili ze stejné kategorie v belgickém Koksijde.

Skvěle si vedl i následujících letech. Ve Francii 1996 mezi závodníky U23 skončil na 5. místě, když měl 300 metrů před cílem pád, který ho připravil o další medaili (bronz tak získal Z. Mlynář). Dobrý start měl i v kateregorii Elite, když ve své premiéře 1998 v Dánsku skončil na 16. místě. V první světové dvacítce končil ve většině svých startů na MS. Nejlepší umístěním na světových šampionátech dosáhl v belgickém Zoolderu 2002, kde dojel jedenáctý a pak holandském Zeedamu jako nejlepší z našich dojel šestý.

To už měl za sebou i zisk titulu Mistra ČR 2004, prvenství v seriálu Českého poháru a největší triumf si připsal, do té doby jako třetí z českých reprezentanů v historii, vítězstvím v závodě Světového poháru 2004 v Táboře. Přes občasné zdravotní problémy se k tomu přiblížil i v pozdějších letech (např. 4. a 6. v italském Turíně).

Na nové smlouvě se nakonec nedohodli

Kamil Ausbuher jezdil v uplynulé sezoně za Prodoli team, se kterým neobnovil smlouvu na letošní sezonu. Přestože o něj měli zájem v Belgii, kde už předtím také závodil za Easypay, nedohodli se na celoroční smlouvě. „Bez zajištěného solidního zázemí nemohu trénovat tak, byl mohl bojovat se světovou i naší špičkou,“ uvedl k současnému stavu Kamil. V průběhu roku se rozhodl ukončit aktivní činnost, přestože vleklé zdravotní potíže se patrně přece jen podařilo odstranit.

Podbořanský Fan klub Kamila Ausbuhera již pracuje na přípravě letošního závodu VC skupiny ČEZ a SVS (SP II. kategoie), který se pojede v Podbořanech v neděli 26. září. Velitelem trati, která kvůli rekonstrukci jedné ulice doznala určitých změn, je právě Kamil Ausbuher, ředitelem závodu jako v předchozích letech jeho otec Zdeněk.

„Po závodě hned ve VIP stanu u trati se oficiálně rozloučím se všemi, kdo mě podporovali během kariéry, s kamarády a s pochopitelně přáteli mého fan klubu,“ říká Kamil Ausbuher. Skromný závodník, který se stal nejúspěšnějším reprezentantem města i celého regionu v historii.