Poprvé bez účasti na stupních nejlepších skončili v sobotu 26. prosince čeští cyklokrosaři v VII. závodě letošního Světového poháru v belgickém Zolderu, kde poprvé z nich nebyl nejlepší Zdeněk Štybar.

Ten skončil na 6. místě těsně za 5. Radkem Šimůnkem, do dvacítky se pak vešli ještě 11. Bína, 16. Dlask a 18. Zlámalík. Podbořanský Kamil Ausbuher skončil až na 38. místě, když 27. byl O. Bambula a 57. ze 61 v cíli klasifikovaných jezdců skončil 57. L. Klouček.

Z našeho pohledu byl klíčovým okamžikem v polovině závodu ošklivý pád Svena Nyse po hlavě ve sjezdu, což nedokázal za ním jedoucí Štybar využít, zatímco před nimi nasadil mistr světa Albert k útoku na vedoucí trojici. Na rozdíl od Nyse, který se postupně otřásl, aby pak také odjel této skupině, Štybar se marně snažil odjet a táhl za sebou několik jezdců.

V tu dobu už jezdil Ausbuher přibližně ve středu startovního pole. „Neměl jsem dobrý start, pak je těžké se dostávat dopředu, zejména, když mi nejely nohy,“ přiznává Kamil momentální propad výkonnosti. Po obou belgických závodech během týdne totiž propadl v pořadí SP ze 17. až na 25. průběžné místo.

„Zezadu se jezdí špatně, jsem zklamán, ale při současném stupni přípravy soustředěné na mistrovství ČR, které mi může zajistit účast na MS, to asi jinak zatím nepůjde…,“ říká jezdec Prodoli teamu.

V Zolderu zaslouženě zvítězil bezchybný Kevin Pauwels, jezdící od třetího z 11 okruhů v čele závodu. Ač byl v neděli v Kalmthoutu až na 32. místě, nyní si spravil náladu výhrou na okruhu, kde byl mistrem světa v třiadvacítkách před sedmi lety. Za druhým Niels Albertem dorazil třetí Sven Nys, aby po mocném finiši v závěru předstihl Holanďana Gerbena De Knegta a uzavřel na stupních domácí trojlístek za nadšení vždy vynikajících belgických diváků.

Startovala Martina Mikulášková

Před kategorií Elite startovaly ženy, kde byla podruhé v životě na startu SP 16letá Martina Mikulášková ze Stadionu Louny. Po 33. místě před týdnem si vyjela první bod v SP svým 30. místem a dostala se na průběžné 52. místo. Vzhledem k tomu, že před rokem jako kadetka jezdila závody jen na 20 minut, a nyní mezi ženami bojuje dvakrát tak dlouhý čás, zaslouží si velký obdiv. Z naší čtveřice byla druhá za Janou Kyptovou (dojela bez sedla na 15. místě), za nimi skončila 33. rovněž juniorka Zuzka Pirzkallová, zatímco mistryně ČR Pavla Havlíková závod nedokončila.

Před polednem jeli svůj závod junioři za účasti českého mistra Vojtěcha Nipla ze Stadionu Louny. Tentokrát rovněž nováček juniorského pelotonu skončil na 18. místě o minutu za nejlepším Čechem, kterým, byl 5. Paprstka, 9. Lasák a 14. Boroš.