Lepší scénář si čeští fanoušci cyklokrosu nemohli přát. Zdeněk Štybar si sice do terénu jen odskočil ze silnice, skok to byl ale zlatý. Třetí světové cyklokrosařské zlato získal po fantastické přetahované s legendárním Belgičanem Svenem Nysem v holandském Hoogerheide.

Jak se dařilo lounským reprezentantům? Čtěte a prohlížejte fotky v souvisejících článcích níže!

„Nečekal jsem, že vyjde titul. Závod byl hodně těžký. Je skvělé, že to vyšlo," radoval se po dojezdu zlatý Štybar, který se jinak už připravuje výhradně na silniční sezonu.

V prvním kole mistrovského závodu se sice ujal vedení domácími fanoušky hnaný Lars Van Der Haar, oba zkušení cyklokrosaři, Nys i Štybar, si ho ale pohlídali a jeli za ním v závěsu. Přitom Štybar se po startu musel propracovat o desítky míst dopředu, kvůli jeho absenci ve světovém poháru totiž startoval až ze čtvrté řady. Český závodník si ale s problémem rychle poradil a brzy byl na špičce.

Štybar ve dvojici s legendárním „Kanibalem" Nysem pak postupně setřásli všechny ostatní soupeře a bylo zřejmé, že právě tato dvojice se popere o titul světového šampiona. Desetitisícům diváků v Hoogerheide oba připravili skvělou podívanou, když chvilku vedl Štybar, za chvilku zase Nys, a takhle pořád dokola.

Velké štěstí pak měl Štybar tři kola před cílem, kdy v lesíku upadl, zabrzdil ale i Nyse, který tak nemohl ujet. Naopak Štybar zaváhání zkušeného Belgičana o něco později využil dokonale a když Nys na blátě podklouzl, nastoupil.

Náskok dvanáct sekund

Hnán diváky nakonec Štybar dojel do cíle jako první s náskokem dvanácti sekund před Svenem Nysem. Třetí skončil další Belgičan Kevin Pauwels. Zdeněk Štybar získal třetí zlato v kategorii elite, navázal na úspěchy z let 2010 a 2011.

Z dalších českých reprezentantů byl nejlépe Radek Šimůnek devátý, 36. pozici obsadil Lubomír Petruš, Vladimír Kyzivát dojel na 42. pozici. Ondřej Bambula nedokončil. Hodně fanoušci čekali také od Martina Bíny, který ve světovém poháru závodí pravidelně ve špičce. Bína měl ale už v prvním kole defekt, s kolem běžel do depa takřka celé kolo a později také vzdal. 

Výsledky muži elite:

1. Štybar (ČR) 1:05:30
2. Nys +0:12
3. Pauwels +0:40
4. Vantornout +0:59
5. Meeusen (všichni Belg.)
6. Van der Haar (Niz.) oba +1:07
7. Peeters (Belg.) +1:43
8. Mourey (Fr.) +1:53
9. Šimůnek (ČR) +2:04
10. Bosmans (Belg.) +2:11

36. Petruš +5:53
42. Kyzivát +7:02
Bína a Bambula nedokončili (všichni ČR)