Skvělým závodem v zasněženém Kolíně vyvrcholil v sobotu 10. ledna Český pohár v cyklokrosu při Mistrovství ČR.

Největší favorit českého šampionátu, čtvrtý jezdec ve světovém žebříčku UCI, Zdeněk Štybar, ukázal hned v prvním okruhu (3150 metrů) záda svým soupeřům, ale zdaleka nebylo o ničem rozhodnuto.

Na obhájce se dotáhli jeho týmový kolega z Fidea týmu a pětinásobný mistr ČR Petr Dlask s loni stříbrným Radkem Šimůnkem. Vedoucí tři místa se několikrát měnila, v předposledním okruhu už šlo o všechno. V okamžiku, kdy zaútočil na Štybara Šimůnek zleva, zprava se před oba dostal razantně Dlask. Po dalším ostrém souboji těchto jezdců využil momentu překvapení Štybar a bleskově si vytvořil náskok, který s rozvahou udržel až do cíle. Teprve v cílové rovince předjel nazlobený Šimůnek spokojeného Dlaska, čtvrtý v poklidu už přijel podbořanský Kamil Ausbuher (EXE Jeans), jenž ztratil šance na medaili při malém zaváhání ve výjezdu v posledním kole.

Ausbuher jezdil od konce prvního okruhu neustále na 4. místě. Dlouho nemohl setřást za zády lídra a vítěze poháru Martina Bínu (Budvar Tábor). Když se mu to konečně v polovině závodu podařilo, dotáhl Dlaska a zdálo se, že je otázkou času, kdy půjde před něj. Dlouhán však projevil velkou vůli a dostal se doslova až do fyzického kontaktu s vedoucí dvojicí.

Bínovi, který prohrál s Kamilem poslední čtyři závody, však s 5. místem stačil předchozí náskok na udržení prvenství a dostal s pohárem symbolický klíč k ročnímu pronájmu osobního vozu Škoda Octavia. Ausbuhera ale v ČP bodově dostihl Dlask, a protože v tom případě rozhoduje lepší umístění v posledním závodě, skončil druhý Dlask a 3. Ausbuher, čtvrtý je Zlámalík a na 5. příčku poskočil Štybar. Šestý Ondřej Bambula (Budvar Tábor) byl 8. místem v závodě M ČR nejlepším jezdcem do 23 let.

Chrobák spadl a měl dva defekty

Smůlu měl v sobotu lounský Jan Chrobák, závodící za Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav. Po pádu na jedné z umělých překážek měl v následujících dvou okruzích dva defekty. „Napřed jsem píchl přední a po výměně i zadní kolo,“ řekl nabuzený a pak zklamný Jan Chrobák, který byl jedním ze čtyř jezdců 38členného pole, kteří v desetistupňovém mrazu vzdali.

„Jeli dva proti jednomu, což jsem čekal, ale myslím, že několikrát to bylo lehce za hranicí regulérnosti,“ řekl Šimůnek, který odmítl na stupních podat soupeřům ruku! „Teď jsem zklamaný, ale vyspím se z toho. To hlavní je ještě přede mnou - dva závody Světového poháru a především mistrovství světa.“

O nominaci na MS se mluvilo, ale nerozhodlo. Víceméně se potvrdilo současné pořadí, podobně si naši vedou i ve Světovém poháru. „Jsem celkem spokojený s výkonem, i když ta medaile měla být, moc k ní nechybělo,“ hodnotil závod Kamil Ausbuher.

Mistrovství ČR 2009
Kolín 10. ledna 2009


1. Z. Štybar Fidea 1:03:04
2. R. Šimůnek BKCP – 09
3. P. Dlask Fidea –10
4. K. Ausbuher Exe –27
5. M. Bína Tábor –1:07
6. M. Zlámalík Prodoli –1:17
7. Z. Mlynář M.Cursor –1:19
8. O. Bambula Tábor –1:20
9. D. Kášek Tábor –1:24
10. Vl. Kyzivát M.Bol. –1:28
11. L. Petruš BKCP –1:28
12. L. Klouček Projob –1:28
13. V. Ježek Alpine – 2:38
14. J. Škarnitzl DIMP –2:49
15. L. Příhoda Hlinsko –3:09
33. M. Farkaš Beroun –2kola
34. M. Černý Louny –2kola

Český pohár TOI TOI Cup
1. M. Bína Tábor 380
2. P. Dlask Fidea 340
3. K. Ausbuher Exe 340
4. M. Zlámalík Prodoli 304
5. Z. Štybar Fidea 249
6. O. Babula a Kášek Tábor 222
15. J. Chrobák Ml.Bol. 129
43. M. Černý St.Louny 24
52. Farkaš 12
62. Jerman LN 4