Deset dní zbývá do startu prvního světového šampionátu v cyklokrosu, které se pojede mimo území Evropy. Do neznáma, na trať, kde nikdy špičkoví cyklokrosaři nejeli, do prostředí, které je pro cyklokrosaře velkou neznámou, mezi možná i některé neznámé závodníky ze zámoří, míří i dvě lounské naděje třiadvacítkář Vojtěch Nipl a Martina Mikulášková.

Světový šampionát se v Louisville v Kentucky koná 2. a 3. února. Pojede se na okruhu v Eva Bandman Parku u řeky Ohio, kde se každoročně konají závody amerického poháru.

Světová špička ale na tento okruh zamíří vůbec poprvé. „Vůbec nevím, co od závodů v USA očekávat. Mohou se tam v naší kategorii do 23 let objevit i nějací neznámí jezdci, kteří neobjíždějí světové poháry, jezdí jen doma v USA. Uvidíme i jaká bude trať, nemáme s tím žádnou zkušenost," myslí si před odletem do Louisville Vojtěch Nipl, lounský cyklokrosař, který je v nominaci reprezentačního kouče na mistrovství světa.

Zrádná místa, písek, duny i strmé kopce

Trať bude náročná, ale spravedlivá. Okruh v parku má několik zrádných míst, měří 2,47 km. Chybět nebude ani umělý písečný úsek, písečné duny, umělé překážky či strmé a záludné kopce. Velkou neznámou je také počasí. „Pokud vím, na přelomu ledna a února, kdy se šampionát jede, bývá v Kentucky okolo dvanácti až patnácti stupňů. Takové počasí by mi mohlo vyhovovat, žádné velké bláto, trať by byla rychlá, tvrdá, to mám rád," říkal před několika dny Nipl.

Lounskému cyklokrosaři by určitě také vyhovoval mráz, kdy trať má také tvrdý podklad. Jenže, počasí si právě v těchto dnech s tratí hraje. Bude bláto, sníh nebo čistá trať? V sobotu 19. ledna bylo v Louisville jedenáct stupňů, už v pondělí 21. ledna ale teplota klesla na minus tři stupně, v noci dokonce na minus devět. A předpověď do konce ledna? Minusové teploty mají v Kentucky zůstat, sice se více přiblíží nule, ale podle meteorologů bude mrznout.

Lounské šance

Třiadvacítkář Nipl nakonec skončil v hodnocení světového poháru na osmnáctém místě, v Louisville tak bude na startu pravděpodobně stát až ve třetí řadě. A šance? Nipl je nevyzpytatelný. Před několika dny dojel ve světovém poháru v kategorii do 23 let v Hoogerheide desátý, na republikovém mistrovství třetí v elite. Také v Táboře při světovém poháru byl desátý. Jenže pak 20. v Římě, 28. v Zolderu, 20. v Koksijde a 29. v Plzni.

Také Martina Mikulášková by měla startovat ze třetí řady. Devatenáctiletá česká naděje dojela na MČR druhá, nejlépe ve světovém poháru jela v Roubaix, kde byla 10. V Táboře byla 16, v Plzni 29., v Zolderu 23. a v Římě 25.

Louisville (USA)
Louisville je nejlidnatější město v americkém státě Kentucky. Město leží na severu Kentucky na hranicích se státem Indiana. V roce 2010 v Louisville žilo 741 096 obyvatel, včetně aglomerace 1,2 milionu. Město bylo založeno roku 1778. O městě se často říká, že je to nejsevernější jižní město a nejjižnější severní město. Je to dáno tím, že se tam mísí kultura jak amerického jihu, tak středozápadu. Louisville je také proslaveno závody koní.