Chtěl bych bojovat někde kolem pátého místa, doufal před odjezdem na republikový šampionát ve Stříbře lounský cyklokrosař Vojtěch Nipl. Jenže… Nevyšlo to… Nipl své plány musel změnit, ze snu se stala bronzová skutečnost. Nejlepší český „třiadvacítkář" dojel po skvělém výkonu třetí.

„Nečekané, ale super," rozplýval se po dojezdu teprve dvacetiletý jezdec. „Vůbec jsem takový úspěch nečekal, poslední závody mi moc nevyšly, nejezdil jsem moc dobře. Doufal jsem, že bych mohl bojovat třeba o páté místo, ale bronz? To vůbec, to je fantazie," pokračoval v oslavách Nipl. Sám připomněl, že v posledních dvou závodech světového poháru se spíše trápil, s trenérem Chrobákem ale naladili formu výborně, po návratu z Mallorky se Nipl cítil lépe a lépe.

Hvězdy na startu

Ve Stříbře přitom nechyběl nikdo. Start na domácí trati si nenechal ujít ani famozní Zdeněk Štybar, do terénu se vydali také Radomír Šimůnek a Martin Bína.

Ani po startu ve Stříbře se nezdálo, že by Vojtěch Nipl měl výrazněji promluvit do pořadí. V prvních dvou kolech jezdil až okolo desátého místa. Jenže ve třetím okruhu šlápl Nipl v terénu pořádně do pedálů a když se objevil při průjezdu stadionem na čtvrté pozici hned za trojicí Štybar, Bína, Šimůnek, pořádně potěšil početnou skupinu lounských fandů.

„Žádnou speciální taktiku jsem pak nevymýšlel, soustředil jsem se jen na trať a jen jsem šlapal. Nemělo cenu něco vymýšlet, trenér Chrobák mi podél trati udílel pokyny, usměrňoval mě. Já si jen dával pozor na nerovnosti, všechno jsem chtěl udržet, neudělat zbytečnou chybu. Soustředil jsem se na každou zatáčku, abych po ní hned mohl zabrat. Jen jsem chtěl udržet tu skvělou pozici," popsal po závodě Nipl.

Šimůnek měl smůlu

V pátém kole potkala nepříjemnost Radomíra Šimůnka, když „namotal" své kolo do ochranné bariéry a hodně ztratil a později odstoupil. Nipl se tak posunul na třetí příčku, kterou díky výborné jízdě udržel až do cíle, nikdo se na něj nedotahoval, naopak chvílemi Nipl dotahoval druhého Bínu.

Na dlouhé oslavy ale nemá Nipl čas, 18. ledna jede v Hoogerheide, pak už odlétá do USA na světový šampionát. Před ním pojede ještě jeden závod za mořem – na rozjetí. „Cíle mám vysoké, uvidíme," usmívá se bronzový Nipl. 

Výsledky MČR ve Stříbře:

1. Zdeněk Štybar
2. Martin Bína +47
3. Vojtěch Nipl (U23) +1:11
4. Lubomír Petruš +1:29
5. Tomáš Paprstka (U23) +1:41
6. Michael Boroš (U23) +2:17
7. Jan Nesvadba +2:25
8. Ondřej Bambula +2:27
9. Petr Dlask +2:30
10. Martin Zlámalík +2:44