Na posledním mistrovství jedenáctá žena světa nevstoupila do nové sezony světového poháru podle svých představ. Martina Mikulášková sice opět dominuje národnímu poháru, ve Valkenburgu, na startu světového klání, dojela na sedmnácté pozici. „Pro začátek bych byla spokojená i se světovou patnáctkou. Ale dlouhodobě chci v této sezoně pravidelně jezdit do desítky ve světě. Ale nebude to vůbec jednoduché," říkala před startem světového poháru ve Valkenburgu Martina Mikulášková.

A druhá část jejího přání byla nakonec pravdivá. Do patnáctky se při premiéře světového poháru nevešla. Mikuláškovou, která se v minulé sezoně už několikrát probojovala do první světové desítky, v létě opět hodně omezovala při tréninku u ní už tradiční nemoc, nyní musí dohánět tréninkové manko. A právě to možná ve Valkenburgu rozhodlo.

Lounská cyklokrosařka sice poměrně dobře odstartovala, pohybovala se těsně za první desítkou, po nájezdu do terénu se ale propadla až ke dvacátému místu. Ve zbytku závodu pak sice ještě předjela pár soupeřek, na lepší než sedmnáctou pozici to ale nestačilo. Na vítěznou Comptonovou z USA ztratila přes čtyři minuty, kromě Pavly Havlíkové ji předjela i mladičká Nikola Nosková, kterou jinak běžně poráží.

Ve Valkenburgu se představil také třiadvacítkář Vojtěch Nipl, který před sezonou trochu nečekaně opustil tým lounského trenéra Chrobáka, závod ale nedokončil.