Loňská pohádka se v Hlinsku na republikovém šampionátu cyklokrosařů neopakovala. Zatímco před rokem Martina Mikulášková slavila titul, letos dojela čtvrtá, nejhůře z posledních let. Na vítěznou Pavlu Havlíkovou ztratila více než tři minuty.

Na zasněžené a ledové trati v Hlinsku hned v úvodu mistrovského závodu žen ujely zbytku pole zkušená Havlíková s mladou Noskovou. Bez problémů si pak náskok pohlídaly a v posledním kole bojovaly o titul. Ten nakonec po zaváhání Noskové na sněhu získala Pavla Havlíková.

Mikulášková se trápí

To se ale dalo po průběhu sezony očekávat, Mikuláškové se totiž příliš nevyvedla, spíše se jí protrápila. Cyklokrosařka s lounskými kořeny, trojnásobná mistryně republiky, pak ale v Hlinsku nezachytila ani nástup nepříliš známé Šafářové a zbytek závodu jezdila osamoceně na čtvrté pozici, na které projela i cílem. Na vítězku ztratila tři minuty a 18 vteřin. „Havlíková s Noskovou ujely suverénně. Martina pak ztratila kontakt i s Šafářovou, udělala na sněhu pár chyb a už se nedotáhla," neradoval se po dojezdu národního šampionátu trenér Mikuláškové Milan Chrobák.

Mikulášková tak nezopakovala loňský výsledek, kdy jí sezona také nevycházela, pak ale v Kolíně titul získala. Letos se pohádka nekonala. I v Hlinsku potvrdila, že tato sezona rozhodně nebude patřit mezi ty vydařené. „Bohužel, Martině se v této sezoně nedaří. Ta špičková výkonnost z minulých let tam teď není," ví Chrobák.

Světová špička se vzdálila

Přitom Mikulášková ještě před dvěma lety závodila s nejlepšími na světě, patřila do širší světové špičky. Dokázala dojet šestá ve světovém poháru, těsně za top ten byla na mistrovství světa, ve sbírce má stříbro z mistrovství Evropy. Doma Havlíkovou běžně porážela, v českém poháru nemívala konkurenci. Jenže poslední dvě sezony si určitě cyklokrosařka, která začínala v Lounech, představovala jinak.

Co s tím? V této sezoně už toho pravděpodobně duo Mikulášková - Chrobák příliš nestihne vylepšit. Pojede světový pohár v holandském Hoogerheide, a pak mistrovství světa v Lucembursku. Mladá cyklokrosařka tam bude doufat spíše v překvapení.

Pro další rok ale doufá úspěšné duo ve výrazné zlepšení. Tréninky už plánují, Mikulášková stále věří návratu mezi elitu. „Na příští sezonu musí Martina zabrat. V létě bude mít kvalitní silniční přípravu. Musí přidat i v dynamice, tréninky více zaměřit také tímto směrem," dodal Milan Chrobák.