Stříbrná na evropském šampionátu i na domácím, třikrát v první desítce ve světovém poháru, dokonce šestá v elitní společnosti v Koksijde a po obrovské smůle „jen" šestnáctá na mistrovství světa. Taková je vizitka minulé sezony lounské cyklokrosařky Martiny Mikuláškové. Už minulost, protože na dveře již velmi důrazně klepe sezona nová. Už za pár dní se znovu roztočí kola v terénu. „Už to přijde, doufám, že se bude v sezoně dařit, že potvrdím, že patřím do světové špičky," těší se už na závody Martina Mikulášková.

Jaké má pro nadcházející měsíce dvaadvacetiletá naděje českého ženského cyklokrosu cíle? Jak probíhala příprava? Trápilo jí opět zdraví? Svěřila se v rozhovoru pro Deník.

Aktuálně byste měla být v Borku na posledním předsezonním soustředění reprezentace. Ale nejste. Proč?
Domluvili jsme se tak nakonec s novým reprezentačním trenérem Petrem Dlaskem a s mým trenérem Chrobákem. Mám totiž ještě nějaké povinnosti ve škole, musím si je splnit, tak abych na to měla klid. Pak už zase pojedu naplno.

Příprava na sezonu vrcholí, jak letos probíhala ta vaše?
Ano, do startu sezony už zbývá jen pár dní. Pilujeme, ještě je chvilku čas. Celkově jsem spokojená, najezdila jsem toho na silnici dost. Zúčastnila jsem se i mistrovství Evropy na silnici, pak jsem měla chvilku volno a pak se do toho opět vrhla. Myslím, že to bylo dobré, mám pocit, že letošní příprava byla nejlepší za posledních pár let.

V minulosti jste přes léto mívala velké problémy se zdravím. Právě v přípravném období jste bývala často nemocná, nemohla jste jezdit, velká část přípravy vám chyběla. Co letos?
Musím to zaklepat, snad to vydrží, ale letos se mi nemoci vyhýbaly. A právě proto si myslím, že příprava byla dobrá. V sezoně bude z čeho brát. Snad jen jednou jsem brala antibiotika, jinak zdraví drželo. Snad to tak zůstane i v sezoně.

Už příští týden se jede první závod světového poháru, letos poprvé v USA. Poletíte do Las Vegas?
Nepoletím. Shodli jsme se s trenérem Chrobákem i reprezentačním koučem Dlaskem, že bude lepší, pro další průběh sezony, když zůstanu doma a ještě potrénuji. Znamenalo by to zdlouhavé přelety, bez možnosti trénovat, jeden závod a zpět. Ve finále přípravy by to myslím více ublížilo, než dalo. Budu se soustředit na další část sezony a raději potrénuji.

Pak už přijdou ve světovém kolotoči na řadu tradiční belgické a holandské tratě. Loni jste dojela třikrát ve světovém poháru v první desítce, jaký máte cíl pro nadcházející sezonu?
Chci pravidelně jezdit v první desítce. To je jednoznačný cíl.

Loni v Koksijde jste dokonce dokázala dojet šestá.
Ráda bych i letos potvrdila, že patřím do světové špičky. Věřím, že na to mám, a když se zadaří, chtěla bych se podívat i do první pětky. Snad to vyjde (usmívá se).

Národní pohár odstartuje osmadvacátého září ve Slaném. V říjnu se pojede v Lounech. Tuto soutěž jste mnohokrát vyhrála, budete znovu usilovat o prvenství?
Doufám, že ano. Ve Slaném bych chtěla dobře vstoupit do sezony, ráda tam jezdím, vybojovala jsem tam dříve mistrovský titul. A věřím, že potěším i domácí fanoušky v Lounech a že je za přízeň odměním výhrou v říjnových závodech.

Tentokrát pojedete národní šampionát společně s muži v lednu v Kolíně. V minulé sezoně jste nestačila jen na Katku Nash, rok předtím jste vyhrála. S čím budete spokojená?
Určitě to zase bude hodně vyrovnané. Uvidíme, kdo pojede. Určitě Pavla Havlíková, kterou bych opět ráda porazila, může jet ale i Katka Nash. Uvidíme. Určitě ale chci vyhrát. Mistrovský dres je hodně lákavý, chci ho zpět.

Světový šampionát se pak jede v belgickém Zolderu. Jak vám tato trať sedí? Je oblíbená?
V minulosti jsem se tam výsledkově trochu trápila, nevycházelo mi to tam, ale v poslední sezoně jsem v Zolderu dojela ve světovém poháru desátá, s tím už jsem byla spokojená. Ta trať mi totiž sedí, je tam hodně technických pasáží. Mám ji ráda.

Ale bláto by být asi nemuselo, velké bahno moc ráda nemáte.
Máte pravdu, bude hodně záležet na počasí. Trať se může úplně změnit, počasí bude hrát velkou roli.

Na posledním mistrovství světa jste měla obrovskou smůlu. Hned po startu vám nešťastně spadl řetěz, dlouho nešel nasadit a propadla jste se na poslední místo s obrovskou ztrátou. Skvělou stíhací jízdou jste nakonec vybojovala šestnáctou příčku, nebýt potíží, byla by to určitě první desítka. Rok předtím jste dojela jedenáctá, desítku pořád atakujete. S čím budete spokojená v Zolderu?
Chtěla bych opět zaútočit na desítku, mám na to, výsledky v sezoně to potvrzují. Chtěla bych tam prorazit. A pokud se všechno sejde, zdraví, forma, vyhnou se mi potíže a pády, prostě když to bude ideální, možná bych mohla zaútočit i na pětku. Ale to je spíš sen (směje se). Desítku chci ale určitě.

Děkuji za rozhovor.