Třicátý osmý Vojtěch Nipl, třicátá druhá Martina Mikulášková. Trápení lounských cyklokrosařů na začátku sezony pokračuje, potvrdili to také v holandském Valkenburgu, kde poprvé naskočili do kolotoče světového poháru.

V závodě, kde bronz vybojovala Pavla Havlíková, odstartovala lounská Mikulášková vcelku dobře. Ve třetí zatáčce se ještě pohybovala kolem patnácté pozice, jenže poté na hodně těžké a technické trati začala ztrácet. Navíc měla i kolizi. A propadala se a propadala. „Bohužel, stále je velmi patrné tréninkové manko ze závěru léta, kdy se musela Martina věnovat škole a nenajezdila na kole tolik, kolik je potřeba. Fyzička jí stále ještě chybí. Na takhle náročné trati na světovou špičku letos zatím Martina nemá, musíme ještě potrénovat," ví její trenér Milan Chrobák.

Tréninkové manko

Nakonec dojela lounská cyklokrosařka až na 32. pozici, nejen za Havlíkovou, kterou loni běžně porážela, ale také za dalšími Češkami Czeczinkarovou a Noskovou. Závod vyhrála Italka Eva Lechnerová, Mikulášková na špičku ztratila přes šest minut.

Mikulášková, loni stříbrná na ME, bojující o první desítku na MS a několikrát v top ten ve světovém poháru, dokonce šestá na nejtěžší trati v Koksijde a tradičně bojující o prvenství v domácím poháru, se zatím letos velmi trápí. V národním poháru dojíždí se ztrátou až za stupni vítězů, ve světovém poháru až ve čtvrté desítce. Ona i její realizační tým ale věří, že se opět na výsluní v této sezoně vrátí. A že opět bude bojovat o první světovou desítku. Ta je jejím cílem pro MS i světové poháry. „Pracujeme na tom, trénujeme hodně, doháníme velké tréninkové manko. Věřím, že ve druhé polovině sezony, za měsíc, měsíc a půl, bude opět Marina světovou špičku prohánět," doufá Chrobák.

Příští týden se Martina Mikulášková ukáže na domácí trati, v sobotu 31. října se jede český pohár v Lounech.

Ve Valkenburgu závodil poprvé ve světovém poháru v kategorii elite také Vojtěch Nipl, cyklokrosař s lounskými kořeny. Ani jemu se ale nevedlo podle představ. Závodník, který má bronz a stříbro z republikového mistrovství a v kategorii U23 dokázal bojovat v širší světové špičce, se na začátku sezony potýkal s nemocí. V Holandsku dojel nakonec na 38. pozici, dvě kola před cílem byl odvolán kvůli časovému limitu na špičku. Závod vyhrál domácí Lars van der Haar, nejlepší Čech byl až 24. Boroš.

Nemoc na začátku sezony

Ve Valkenburgu se potvrdilo, že mužský český cyklokros je aktuálně ve velké krizi. Petruš, Bambula, Skála, Kyzivát, Malík, Šimůnek, ti všichni skončili až za Niplem.

Nipl startoval při premiéře mezi elitou ve světovém poháru z páté řady. „První kluci měli už v prvním kole náskok minuty. Oni jeli, nám se to vzadu naskládalo, museli jsme běžet a oni jeli. Rychle se to na technické trati natáhlo," popsal úvod závodu Nipl. V cíli měl smíšené pocity, je ale rád za cenné zkušenosti. „Premiéra nic moc. Ale po nepovedeném startu do sezony, kdy mě potkala nemoc, to zas úplný horor nebyl. Musím teď potrénovat, dohnat špičku," řekl Deníku závodník, jehož cílem je nakouknout k umístěním okolo patnáctého místa ve světovém poháru.