Na světový šampionát do amerického Louisville neodjížděla lounská cyklokrosařka Martina Mikulášková v oslnivé formě. Přesto doufala, že se zadaří, že se při vrcholu sezony ukáže v dobrém světle, a třeba zopakuje nedávné skvělé desáté místo ze světového poháru. „Chci být kolem patnáctky," hlásila několik hodin před startem.

Jenže… Mikulášková se už několik stovek metrů po startu přimotala k hromadnému pádu, z jehož následků už se nevzpamatovala, a na svém čtvrtém šampionátu byla klasifikována až na 29. místě.

Lounská Martina Mikulášková startovala v Louisville ze třetí řady a už samotný start se jí vůbec nevyvedl. Do terénu vjížděla mezi posledními. Právě po vjezdu na okruh, který byl někde zmrzlý, jinde blátivý, přišel pro Mikuláškovou smolný okamžik a konec všech nadějí na slušné umístění. Jedna ze závodnic před českou reprezentantkou uklouzla a při pádu poslala k zemi několik dalších cyklokrosařek.

Kola se zaklesla a byl konec nadějím

Na zem šla i Mikulášková, sice se rychle zvedla, ale její kolo se zamotalo do bicyklu soupeřky a lounské cyklokrosařce trvalo dlouhé vteřiny, než své kolo vyprostila. Do terénu se pak vydala s obrovskou ztrátou na zbytek startovního pole.

Zlomená Mikulášková sice jezdila dál, dohnat ztrátu už ale nemohla. Nakonec byla klasifikována až na devětadvacátém místě, se ztrátou jednoho kola na vítěznou Vosovou, což je pro mladičkou závodnici z Loun velkým zklamáním.

Při svém čtvrtém startu na světovém šampionátu chtěla devatenáctiletá naděje českého cyklokrosu opět vylepšit své umístění na vrcholu sezony, mluvila o umístění kolem patnáctého místa. Vždyť loni dokázala dojet na 22. pozici, rok předtím, v sedmnácti letech, byla 29. a v roce 2010, když debutovala v šestnácti na světovém šampionátu, dojela na 33. místě.