Belgický Zolder se otřásá v základech. V zemi, kde je cyklokros národním sportem a kde ho milují, vyhrál světový šampionát domácí závodník. Ze zlata se na MS raduje mladý Van Aert, hlavní favorit Van Der Poel z Nizozemí měl problémy. Nejlepší z Čechů byl zkušený Šimůnek, dojel devátý.

Radomír Šimůnek zachytil rychlý start závodu a v úvodních kolech se pohyboval ve vedoucí skupině. Chvilku byl dokonce k vidění na čtvrté pozici, pak ale začal na náročné trati „couvat". Do cíle nakonec dojel devátý. Druhý český cyklokrosař Michael Boroš byl klasifikován na šestnácté pozici.

Brzy po startu se odpoutala skupina favoritů. Belgičané Nys, Van Aert, Pauwels, byli tam ale také Van Der Haar a Van Der Poel z Nizozemí. Právě Mathieu Van Der Poel byl největším favoritem závodu, v této sezoně vyhrál, co mohl, kvůli kolizi, při které mu uvázla noha v kole jiného závodníka, měl ale problémy. Nakonec po stíhací jízdě dojel „až" pátý.

Domácího borce hnalo publikum

O zlato se nakonec po strhujícím průběhu „poprali" domácí Van Aert a Van Der Haar z Nizozemí. Prvně jmenovaný měl více sil, mocně hnán belgickým publikem se stal mistrem světa. Van Der Haar bral stříbro, Pauwels bronz.

Šampionát v Zolderu byl také ve znamení loučení cyklokrosařské legendy Svena Nyse z Belgie. Téměř čtyřicetiletý Kanybal Nys, jak bývá přezdíván, dlouho jezdil ve vedoucí skupině, vůbec nezaostával, dokonce útočil, nakonec dojel čtvrtý. Majitel mnoha medailí z MS, dvojnásobný světový šampion v elite a asi nejlepší cyklokrosař všech dob, se loučil s mistrovstvím světa za bouřlivého povzbudování belgického publika, které ho zbožňuje. A rozloučil se skvělým výkonem, jen škoda, že ne medailově. Ale třeba už brzy opět budeme vídat jméno Nys ve výsledcích, v otcových šlépejích totiž kráčí jeho syn, který už také řádí na cyklokrosových tratích.

Muži Elite:
1. Wout van Aert (Belgie)
2. Lars van der Haar (Nizozemí) +0:05
3. Kevin Pauwels +0:35
4. Sven Nys (Belgie) +0:39
5. Mathieu Van der Poel (Nizozemí) +0:47

9. Radomír Šimůnek +1:37
16. Michael Boroš +2:46