Bez českých cyklokrosařek zůstala na MS v Zolderu elitní světová desítka. Nejlépe z Češek dojela Havlíková na dvanáctém místě, mistryně republiky Mikulášková byla v cíli až na šestavacáté pozici.

Mistryní světa se v belgickém Zolderu stala poměrně překvapivě Thalita De Jongová z Nizozemí. Na těžké a promočené trati plné bláta a obtížných sjezdů bojovala s Wymanovou, De Boerovou, Maniovou a Cantovou. Tato pětice se střídala na špici závodu, v posledním kole ale De Jongová úspěšně zaútočila a slavila zlato. Na druhou Caroline Maniovou z Francie najela nakonec čtrnáct vteřin. Bronz ubránila před zle dotírající De Boerovou nakonec domácí favoritka Sanne Cantová.

Problémy hned na startu

České cyklokrosařky se začaly propadat startovním polem hned po startu. Pavla Havlíková, nakonec nejlepší Češka, v úvodu závodu zaváhala. „Hned na startu mi sklouzla noha, a i když tím závod nekončí, nebyla jsem úplně vepředu. Byla to asi ta úplně zásadní chyba, která se mi stala," řekla Pavla Havlíková médiím.

I když měla celý závod před sebou, nedokázala už do elitní světové desítky, která byla jejím cílem, nakouknout.

Nedařilo se ani trojnásobné české mistryni Martině Mikuláškové z Loun. Ta se letos v sezoně hodně trápila, místo ve světové desítce, kde se v minulosti pohybovala, dojížděla ve světových pohárech hodně vzadu. Překvapila jen na republikovém šampionátu, na MS už se jí to ale nepodařilo. Po startu jezdila kolem dvacátého místa, na těžké trati ale dál klesala a v cíli byla šestadvacátá. 

Ženy elite:
1. Thalita de Jong (Nizozemí)
2. Caroline Mani (Francie) +0:14
3. Sanne Cant (Belgie) +0:24

12. Pavla Havlíková +1:55
26. Martina Mikulášková +3:55

Rozhovor po závodu: Chci zpět do první světové desítky. Budu na tom pracovat, říká Mikulášková