Na jaře dlouho bojoval Vojtěch Nipl na světovém šampionátu o medaile, technické potíže a pády ho ale nakonec odsunuly „až" na jedenácté místo. Osmý byl na světovém poháru v Zolderu, stříbrný na domácím šampionátu. „I když jsem se v úvodu trochu trápil, byla to nakonec celkem úspěšná sezona. Výkony jsem předvedl dobré, ukázal jsem, že můžu jezdit s nejlepšími," hodnotí s odstupem času muž, který cyklokrosově vyrůstal v Lounech.

Na dveře ale už velmi důrazně klepe sezona nová. Hodně důležitá. Od „třiadvacítkářů" totiž přestupuje do nejprestižnější kategorie elite. „Vůbec nevím, co od toho čekat, jak se mi bude dařit. Uvidíme, určitě do toho dám vše, chci se mezi dospělými ukázat," je odhodlaný český reprezentant Vojtěch Nipl.

V týdnu se už jel první světový pohár. Na startu v Las Vegas vás ale fanoušci nenašli. Proč?
Protože se jelo v USA. Náklady na jeden takový závod by byly obrovské, není to jen letenka, ale i přeprava kol, ubytování, nájem auta. Je to hodně finančně náročné, mohou si to dovolit jen bohaté týmy. Proto jsem Ameriku vynechal a budu se soustředit na další závody.

Vůbec první závody sezony jste absolvoval ve Švýcarsku, dojel jste devětadvacátý. Asi ne podle představ.
Ano, to je pravda. Nějak to nešlo, nejelo se mi dobře. Je ale začátek sezony, musím se rozjet.

Co vás v sezoně čeká?
Program budu mít hodně našlapaný. Světové poháry, závody v Belgii, Německu a dalších zemích a samozřejmě také národní pohár.

Ilustrační foto.Na dalších světových pohárech, jedou se v říjnu a listopadu v Belgii a Holandsku, vás tedy již uvidíme?
Určitě. Na světových pohárech se chci ukázat, zajet dobré výsledky. Je to jeden z hlavních cílů sezony.

Pojďme se ještě trochu ohlédnout za tou minulou. Ze začátku se vás forma moc nedržela, ale nakonec celkem úspěšná sezona. Zajel jste dobré výsledky. Třeba osmé místo na světovém poháru v Zolderu nebo stříbro na domácím mistrovství.
Ano, s minulou sezonou jsem určitě spokojený. I když jsem se v úvodu trochu trápil, byla to nakonec celkem úspěšná sezona. Výkony jsem předvedl dobré, ukázal jsem, že můžu jezdit s nejlepšími. Ať už v Zolderu při světovém poháru nebo na republice či na světovém šampionátu.

Tam jste dojel nakonec jedenáctý, ale byla to dost smůla. Dlouho jste byl v první pětce, bojoval jste o vítězství, jezdil fantasticky. Pak ale přišly pády a technické potíže a propad „až" na jedenáctou pozici.
Beru to tak, že fyzický výkon jsem v Táboře podal dobrý. Jezdil jsem s nejlepšími, bojoval. Nebýt techniky a pádů, věřím, že by z toho byla první pětka. Ale na kdyby se nehraje, pro mě je pozitivní, že vím, že jsem tam podal dobrý výkon. Je to další cenná zkušenost, už jich mám takových dost (směje se). Snad se mi bude smůla co nejvíce vyhýbat.

Pro vás byl světový šampionát posledním závodem v kategorii do třiadvaceti let. Teď už budete v elite.
Ano. Vůbec nevím, co od toho čekat, jak se mi bude dařit. Bude to má první sezona, snad se brzy rozkoukám. Uvidíme, určitě do toho dám vše, chci se mezi dospělými ukázat. S eliťáky jsem jezdil například na domácím mistrovství, mám stříbro a bronz, v domácím poháru, kde se mi také dařilo, ale světová konkurence je daleko větší. Bude to hodně těžké, ale poperu se, musím makat.

Jak jste spokojený s letní přípravou?
Byla výborná, mám z ní dobrý pocit. Doufám, že výsledky se dostaví.

První ostrý test vás čeká na konci září ve Slaném, kde startuje národní pohár. S jakými tam jedete předsevzetími a co čekáte od národního poháru?
Ve Slaném se mi daří, v minulé sezoně jsem tam vybojoval stříbro na mistrovství republiky. Určitě chci bojovat o vítězství. A celý pohár? Bude to těžké, je to hodně závodů, chci jich objet co nejvíce.

A jaký je sen Vojtěcha Nipla pro nadcházející sezonu?
Vždycky si kladu vyšší cíle. Věřím, že když budu mít den, všechno vyjde, nezradí mě technika, že bych mohl na některém světovém poháru nakouknout do desítky. Někam mezi páté a desáté místo. Loni se to povedlo Michalu Borošovi a v sezoně jsem ho pak dokázal porážet, chtěl bych ho na některém světovém poháru napodobit. Dojet do desátého místa (usmívá se).

A na světovém šampionátu?
To je ještě hodně daleko, vůbec nevím, uvidíme, jak mi to bude jezdit.

Děkuji za rozhovor.