„Konečně bude dnes pořádný cyklokros,“ liboval si pozdější vítěz Petr Dlask (Fidea Belgie) před úterním (28. října) startem Velké ceny skupiny ČEZ v Podbořanech.

Po nočním dešti, který trval prakticky až do odpoledního startu Elite a U23, se jelo na rozblácené trati, zatímco předchozí čtyři podniky Českého i nedělního Světového poháru se konaly za slunečného počasí.

Největší přihlášená hvězda, trojnásobný mistr světa Erwin Vervecken, však na startu nebyl. „Po závodě v Táboře, kde skončil na 23. místě, se mi osobně omluvil, že má naražená záda a jede se dát domů dohromady,“ prozradil ředitel závodu Zdeněk Ausbuher. Více zklamán byl neúčastí vicemistra světa Zdeňka Štybara, který údajně získal levnější letenku a odletěl z Tábora do Belgie, aby se připravoval na další víkendové závody… Po opakovaném startu se rozjel nejlépe Škarnitzl, ale brzy se dostal do čela Petr Dlask (Fidea) a už před sebe nikoho nepustil. „Teprve na blátě se ukáže, jak na tom kdo je,“ usmíval se v cíli 197 vysoký jezdec belgické stáje.

Ve třetím okruhu se probojoval na druhé místo domácí Kamil Ausbuher (Exe Jeans), ale už v dalším ho předjel vítěz tří závodů ČP Martin Bína (Budvar Tábor), aby potvrdil své letošní znovuvzkříšení. „Dvakrát jsem se dotáhl k prvnímu místu a pokaždé jsem hned měl pád,“ konstatoval bez vzrušení pohárový lídr Martin Bína.

Před Kamila se po šestém z devíti okruhů dostal plynule jedoucí Radek Šimůnek (Palmans) a stejné pořadí vydrželo až do cíle, 5. byl Vl. Kyzivát (MB) a 6. O. Bambula (Tábor). Kamil tak opět nevyhrál v ulici, kde bydlí. Naopak potřetí tu slavil triumf Dlask, šestinásobný mistr ČR.

Nejlepší ze zahraničních závodníků byl na 7. místě Slovák Milan Barenyi, 14. Dán Parbo, z dalších zemí například 21. Kanaďan Sutton a 27. Myerson z USA. Ze 42 startujících nedokončilo těžký závod 11 závodníků.

Spokojen se svým 10. místem byl lounský Jan Chrobák, jezdící za Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav. „Musím to brát, protože kvůli chybě na startu závodníka přede mnou, že jsem musel dát nohu na zem, jsem vyjížděl až jako třetí od konce,“ vysvětlil počáteční zdržení Jan Chrobák, který stihl vjíždět z asfaltu do terénu kolem 30. místa.

V první části jeli dobře oba jezdci Stadionu Louny. Jakub Jerman, jemuž bude v prosinci teprve 18 let, se ale postupně se propadal až na konečné 22. místo, jeho kolega Martin Černý, který po letní nucené přestávce nemá ještě potřebnou kondici, byl klasifikován na 25. příčce.

Další kategorie

Současně se jely všechny zbývající závody do ČP TOI TOI Cup. V kategorii žen žen vyhrála bronzová ze dvou závodů SP Pavla Havlíková před Jitkou Škarnitzlovou a Janou Kyptovou.

V juniorech byl 1. Karel Hník před Radkem Polnickým a Janem Nesvadbou, na 17. místě skončil Karel Moule (St. Louny).

Mezi kadety opět kraloval lounský odchovanec Vojtěch Nipl (Ml. Boleslav), 2. Žniva (Kolín) a 3. Skála (Soběslav).

Mimořádné schopnosti ukazuje kadetka Martina Mikulášková ze Stadionu Louny, která vyhrála všechny letošní závody. Protože kadetky startují vždy se staršími žáky, lze snadno porovnat její výkonnost. Tentokát přijela celkově na 3. místě (vyhrál lídr ČP Pokorný před Lichnovským), když za sebou nechala 16 starších žáků.

V závodech tří kategorií veteránů v samostatném Českém poháru Mastres vyhrál ze 30 startujících tu svoji i exmistr světa Zbyněk Ocásek.

Mimořádné uznání zaslouží všichni obětaví pořadatelé a především členové Fanklubu Kamila Ausbuhera, kteří v časově vypjatých a v úterý hlavně deštivých podmínkách zvládli velmi dobře mezinárodní závod.