Za vydatného deště odstartoval ve státní svátek 28. září Český pohár v cyklokrosu, poprvé pod názvem TOI TOI Cup, který uspořádala TJ Stadion Louny. Vytrvalý dvoudenní déšť ovlivnil zájem diváků i účastníků v kategorii příchozích. Ze závodníků Elite chyběli jen Dlask a Šimůnek, který v sobotu za sucha v Plzni už závodil.

Na startu v Lounech byli závodníci šesti zemí včetně jedné Japonky. Smůlu měl Kanaďan, který byl mezi finančně potrestanými (ještě Polák a Němec) za porušení reglementu. Na rozdíl od mládeže už jela hlavní kategorie bez deště, což se postupně projevovalo na kvalitě trati. Místo řídkého blátíčka a hlavně vody bylo v závěru už tak blátivo, že mechanici měli plno práce.

Ausbuher v polovině závodu odstoupil

Vlastní závod rozjel nejlépe Zdeněk Štybar, dvojnásobný mistr světa U23, poprvé jedoucí v kategorii Elite. Za ním se vydal Zdeněk Mlynář, exmistr světa juniorů a loňský vítěz z Loun i celého ČP. Čtvrtý vjížděl do terénu rovněž exmistr světa juniorů podbořanský Kamil Ausbuher v novém dresu belgického sponzora. Cílem prvního okuhu projel jako desátý, pak si polepšil, ale v polovině závodu odstoupil. „Už jsem myslel, že mám všechny zdravotní problémy za sebou, před týdnem jsem se cítil výborně, ale dnes se mi špatně dýchalo,“ řekl Kamil po závodě. „Když chybí dech, chybí i síla. Proto jsem měl dvě kolizní situace, že jsme málem vzal strom.“

Druhý den v Plzni skončil pátý. Domácí příznivci věřili Janu Chrobákovi v dresu Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav, který tu před rokem skončil druhý za Mlynářem. Zdejší odchovanec se prokousával ze druhé desítky na 6. místo, ale skončil sedmý. „V posledním kole jsem chytil špatnou stopu, nedalo se vyjet a musel jsem slézt.

Toho využil Robert Glajza a už nebylo kde se dostat před něj,“ svěřil se nespokojený Jan Chrobák v cíli. Do první desítky jezdců výsledové listiny se dostali tři cizinci. Mistr Německa René Birkenfeld byl svým třetím místem tak překvapen, že se na něj čekalo, až přijde z depa na stupně nejlepších. Překvapili i Slováci, nestárnoucí Robert Glajza (36 let) svým 6. místem a o příčku před ním skončil Slovensko reprezentující bývalý český reprezentant Václav Metlička v barvách německého klubového týmu.

Z výsledků

Vítězem s náskokem 44 vteřin se stal Zdeněk Štybar (Fidea) před Z. Mlynářem (Max Cursor), a René Birkenfeldem (SRN). Čtvrtý dojel František Klouček (Whirlpool Hr. Kr.), pouhý den poté, co startoval v časovce v U23 na silničním MS ve Stuttgartu! Na 5. místě byl Metlička, 6. Glajza (oba Slovensko, 7. Jan Chrobák, 8. D. Menger a 9. O. Bambula (oba Tábor), 10. J. Škarnitzl (DIMP – team), 11. Sickmüller (SRN) a 12. Lukáš Klouček (Selle Italia).

Předehrou závodu Elite byla v lijáku jízda dalších kategorií, kde měly své zastoupení v pořadatelské jednotě i Louny.

Z juniorů TJ Stadion byl 13. Jakub Jerman, 22. Ladislav Kopec a 28. Martin Černý, poslední z jezdců s plným počtem odjetých okruhů.

V kadetech ukázal nováček Vojtěch Nipl svým 5. místem, že s ním musejí druhoročáci počítat.

V žácích si vybojoval 7. místo Adam Valeš a mezi kadetkami skončila na stejném 5. místě také Martina Mikulášková.

V závodě příchozích na jedno kolo jelo šest statečných – tři dospělí a tři mladší žáci. Vyhrál Tomáš Černý před Janem Bočkem ml. a starostou Loun Janem Kernerem.

„S úvodním závodem Českého poháru, který jsme dnes uspořádali navzdory dvoudennímu vytrvalému dešti, jsem spokojen,“ hodnotil lounský závod jeho ředitel Milan Chrobák. „Opravňují mne k tomu ohlasy a uznání na vlastní organizaci a přípravu trati od odborníků a lidí, kteří se starají o cyklokros. Jisté je to, že v Belgii chodí diváci i za takovéhoto počasí.“