Už jen několik dní zbývá do startu cyklokrosařské sezony, příprava finišuje. Světový šampionát v lucemburském Bieles, evropský ve Francii, světové poháry a národní šampionáty v Hlinsku pro dospělé a v Uničově pro mládež. Vrcholy jsou známé, míří na ně také lounští cyklokrosaři.

Martina Mikulášková, cyklokrosařka s lounskými kořeny, by se v nadcházející sezoně ráda vrátila do užší světové špičky. „Přála bych si to, pracuji na tom. Chtěla bych zpět do první světové desítky," říká Mikulášková.

Minulá sezona se příliš nepovedla

Předminulou sezonu dokázala hned několikrát být v první desítce ve světových pohárech, jedenáctá dokázala dojet na světovém šampionátu. Minulá sezona se jí ale úplně nepovedla, hodně se trápila a i když republikové mistrovství vyhrála, ve světě se jí loni tolik nedařilo. „Chci znovu bojovat se špičkou," je odhodlaná před sezonou.

Ta pro ni začne na konci září v Táboře na domácím poháru, pak Mladá Boleslav, Holé Vrchy, a tak dále. Lounská cyklokrosařka by opět chtěla vyhrát celkové hodnocení národního poháru. Mikulášková, stejně jako většina reprezentace, nepojede z finančních důvodů na první dva závody světového poháru do USA. Soustředit se pak bude na evropskou část světového poháru. Ta začne v říjnu v nizozemském Valkenburgu, pak se jede Koksijde a další.

Mistrovství Evropy se letos pojede ve Francii, MS pak v lednu příštího roku v lucemburském Bieles. Mistrovství světa je hlavní vrchol Mikuláškové.

Jak to vidí trenér?

A jak vidí její letošní šance lounský trenér Milan Chrobák? „Martina letos po dlouhé době absolvovala plnou silniční přípravu, nebyla nemocná, nebyly ani jiné komplikace, to je určitě dobře. To je předpoklad stabilnějších výkonů. Jednoznačnými vrcholy jsou světové poháry, republikové mistrovství a světový šampionát. Ve světovém poháru jezdila Martina v předminulé sezoně na hraně desítky, pak bohužel měla problémy a spadla. Letos se ale určitě chceme opět přiblížit výkonům z předminulé sezony, měla by se pohybovat do dvacítky určitě, chceme se co nejvíce znovu přiblížit desítce. A na mistrovství světa je jednoznačný cíl být co nejblíže desítce," uvedl pro Deník.

Lounský cyklokros ale letos nabídne také mnoho nových tváří. Do terénu vyráží řada nadějných nováčků. „Máme nové žáky, kadety, chlapce i děvčata," těší se na novou „krev" Chrobák. Vrcholem bude Mistrovství ČR mládeže v Uničově.

Šampionáty:

Mistrovství Evropy
Pont Chateau (Francie) *
29. a 30.10. 2016

Mistrovství světa
Bieles (Lucembursko) *
28. a 29. 1. 2017

Světový pohár:
21.9. Las Vegas (USA)
24.9. Iowa (USA)
23.10. Valkenburg (Niz.)
20.11. Koksijde (Bel.)
26.11. Zeven (Něm.)
18.12. Namur (Bel.)
26.12. Zolder (Bel.)
15.1. Řím (It.)
22.1. Hoogerheide (Niz.)

Národní pohár:
28.9. Tábor *
2.10. Jičín
8.10. Mladá Boleslav *
15.10. Louny
5.11. Holé Vrchy *
6.11. Milovice
12.11. Kolín *
17.11. Slaný *
27.11. Čáslav
3.12. Jabkenice *

10.12. Uničov (MČR mládeže) *

7.1. Hlinsko (MČR mužů a žen) *

S hvězdičkou jsou tzv. „velké poháry", tedy pro muže a ženy.