Odpočítávání. Půlnoc. Skončil starý rok, běží první vteřiny roku 2009.

Zatímco bouchají zátky od sektu a v ulicích rachejtle, jsou cyklokrosaři ve svých projevech podstatně skromnější. Přípitek a jde se spát. Vždyť za půl dne už budou závodit v mrazu na kluzkém terénu. Tedy pokud hovoříme o dvou profesionálech v našem regionu.

Náročného Silvestra měl Jan Chrobák z Loun. V poledne bojoval o prvenství na pásce v Terezíně, kde byl rychlejší jen Zdeněk Mlynář. Rychle sbalit, převléci se a odjezd směr Německo, Lucembursko.

Z dálnice není vidět, jak v rozsvícených městech probíhá silvestrovké veselí. Auto odkrajuje kilometry, v devět večer už vystupují oba Chrobákové před svým hotelem. „Jsem rád, že se táta obětoval a jel se mnou,“ je spokojený třicetiletý Jan Chrobák, který prožije Silvestra ve společnosti svého otce, jinak lounského šéftrenéra a současně asistenta reprezentačního cyklokrosového trenéra Milana Chrobáka.

Po přípitku jde Jan spát. Před týdnem o Vánocích tady v Lucembursku vybojoval v závodě skvělé druhé místo, na Nový rok v nedalekém Pétange skončil čtrnáctý.

Symbolický přípitek

Více klidu měl na Silvestra Janův častý tréninkový partner a bývalý oddílový kolega Kamil Ausbuher z Podbořan. Od Vánoc odjel v Beneluxu čtyři závody, poslední hodiny v roce má svůj teprve druhý volný den. Není to ale tak dávno, co ještě o Silvestra v Belgii závodil.

„Jelo se za umělého osvětlení, hudba jak na pouti, tisíce diváků, všude veselí. Po závodě jsme měli čas se jen tak tak dát dohromady, abychom vzápětí přivítali Nový rok,“ vzpomíná Kamil. A jak prožil posledního Silvestra? S mladším bratrem Zdeňkem si symbolicky připili a marně se pokoušel usnout. „Brácha na tom byl líp, protože letos není bláto, závod v depu přežije snadno. Já se tentokrát moc nevyspal, navíc ještě cítil naražené rameno po nedávném pádu.“

Na startu v Pétange se 1. 1. 2009 potkali kamarádi i soupeři. Kamil skončil sedmý.