Žatecký plavec David Urban, čtenáři zvolený za sportovce měsíce ledna, se právě vrátil z prestižních závodů v Berlíně. I když doplaval na výborném 4., 6., 7. a 8. místě, nezáří očekávanou spokojeností. Chce víc! Chce se probojovat mezi absolutní špičku.

Zrovna ses vrátil z mezinárodních závodů v Berlíně. Obrovská konkurence, čtvrté místo mezi juniory na stovce kraul, navíc ještě šesté, sedmé a osmé. Výborné vystoupení, ne?
Je to tak půl na půl. Nejsem úplně spokojený, i když v některých startech jsem si zaplaval osobní rekord. Doufal jsem ale v lepší umístění, alespoň jedna medaile být mohla.

Na stovce volným způsobem jsi k ní měl nejblíže.
Ano, k bronzu chybělo jen málo. Devět setin na medaili, škoda.

Stal ses sportovcem měsíce ledna, čtenáři Deníku ti odevzdali nejvíce hlasů. Slíbený rozhovor se ale dlouho odkládal. Po velmi úspěšných závodech v Lucemburku jsi měl hodně napilno.
Po Lucembursku bylo soustředění s reprezentací, chvilku jsem byl pak doma a hned zase do Berlína na závody. Program jsem měl opravdu hodně nabitý. Teď už by snad mohlo být volněji. Čeká mě ještě jedno soustředění a za čtrnáct dní startuje Český pohár.

V Lucembursku jsi potkal Iana Thorpa. Legendárního plavce a jestli se nepletu, tvůj největší plavecký vzor.
Ano, je to tak. Thorpa mám moc rád a v Lucembursku závodil.

Potkali jste se?
Osobně bohužel ne, viděl jsem ho jen z dálky. Hodně se schovával. Je obrovsky populární, lidé za ním chodili s žádostí o autogram i chvíli před startem. Logicky je odmítal, chtěl mít aspoň trochu klidu před závodem. Takže jsem jen koukal na jeho závody.

Třeba se potkáte za čtyři roky na olympiádě v Riu? Uvidíme závod Urban versus Thorpe?
Tak to asi těžko (směje se). On už tam asi nepojede. Přece jen stárne a i když před pár lety byl nepřekonatelný, teď už má se špičkou starosti. Špička jde hodně dopředu.

No a co David Urban a olympiáda v Brazílii v roce 2016?
Jsou to ještě čtyři roky, hrozně dlouhá doba, ale samozřejmě bych se tam rád podíval (usmívá se). Ale pokud vůbec budu mít výkonnost se tam dostat, čeká mě ještě spousta práce. Jako každý sportovec, i já bych se samozřejmě jednou rád na olympiádu podíval, udělám pro to maximum. Ale jak říkám, je to ještě dlouhá doba a strašně dlouhá cesta.

Sezona se pomalu rozbíhá, jaká je forma? Podle výsledků to vypadá dobře.
V Berlíně mi lépe vyšly dlouhé tratě, na sprinty mi zatím trochu chybí rychlost. Je to ale tím, že jsem před sezonou naplaval kilometry, teď už by se měla zlepšovat právě rychlost.

V loňské sezoně jsi vybojoval pět titulů mistra republiky. Jaký je cíl letos?
Postoupil jsem o kategorii výš, do staršího dorostu. Jsem tedy letos v této kategorii mezi mladšími, závodí spolu sedmnáctiletí a osmnáctiletí a mně je sedmnáct. Kdyby se povedly tři medaile v létě a tři v zimě, bylo by to parádní. A kdyby se podařila jedna zlatá, třeba na padesátce, vůbec bych se nezlobil (směje se).

Děkuji za rozhovor.