Světový šampionát v Bosně a Hercegovině parádně vyšel žateckým kanoistům. Vladimír Slanina mladší přivezl do Žatce dvě zlaté z týmových klání a bronz z individuálního závodu. Další bronz „vylovila" žatecká posádka v kategorii nad 34 let.

Dvojnásobným mistrem světa ve sjezdu na divoké vodě se Slanina mladší stal na řece Vrbas. První zlato zacinkalo v týmovém klasickém sjezdu. Česká reprezentace ve složení Rolenc, Haleš a Slanina patřila k velkým favoritům, což potvrzovali celý závod. Na všech mezičasech byli čeští kanoisté na první pozici, v závěru sice hodně stahovala Francie, na výhru to ale nestačilo. Ta patřila naší reprezentaci.

Mistři ve sprintu

Stejný kov, tedy zlato a titul mistra světa, vybojoval český tým i ve sprintu. Ve stejném složení, tedy i se Slaninou mladším, chtěli opět čeští závodníci útočit na medaile. A podařilo se. Finále se jelo na dvě kola, lepší výsledek se počítal. Po první jízdě vedla Česká republika před Francií a Chorvatskem. Ve druhé se všichni adepti na medaili zlepšili, čekalo se, jak nakonec zajedou Češi. Ti nezaváhali a opět zajeli nejrychlejší čas a mohli slavit.

Vladimír Slanina mladší v Bosně a Hercegovině ale patřil mezi kandidáty na medaile i v individuálních závodech. V dlouhém sjezdu mladé naději těsně unikla, ve sprintu získal bronz.

Individuální závody

Nejdříve se žatecký kanoista vydal do dlouhého sjezdu. Na technicky náročné řece se na čtyři a půl kilometru dlouhé trati na mezičasech ukazoval na prvním místě. V závěru závodu ale jakoby Slaninovi trochu došla energie a překonali ho tři soupeři. Zlato vybojoval Chorvat Milihram, stříbro Němec Weber, bronz český závodník Rolenc, Slanina projel cílem čtvrtý.

Chuť si ale žatecký závodník spravil v individuálním sprintu. Do finále postoupil z druhého místa, mezi dvanáct nejlepších se dostali všichni čtyři Češi.

Ve finále, protože se jelo v obráceném pořadí, měl Slanina přehled o výkonech svých soupeřů. „Cílovou páskou" projel třetí, když před ním byli jen kolega z reprezentace Rolenc na prvním místě a Němec Weber. Žatecká naděje tak ještě musela čekat na výkon nejlepšího z kvalifikace, Francouze Dazéra. Ten ale byl nakonec o tři desetiny vteřiny pomalejší než Slanina, který opět mohl slavit, tentokrát světový bronz.

V. Slanina starší a M. Svoboda

V Banja Luce se představili také žatečtí kanoisté v kategorii nad 34 let, právo startovat mezi veterány si na debl kanoi vyjeli Vladimír Slanina starší a Martin Svoboda.

Většinu závodu jim sice patřilo průběžné čtvrté místo, posledních šest set metrů ale zabrali, vydali se ze všech sil a probojovali se na konečnou bronzovou pozici. Mezi veterány zvítězila debl kanoe Slovenska, druhá byla česká posádka Mornštejn Šťastný.

MS ve sjezdu na divoké vodě 2016Vladimír Slanina mladší:
týmový závod sprint - 1. místo
týmový závod dlouhý sjezd - 1. místo
individuální sprint - 3. místo
individuální dlouhý sjezd - 4. místo

Vladimír Slanina starší a Martin Svoboda:
masters nad 34 let debl kanoe dlouhý sjezd - 3. místo