Pěkně popořádku.

V rámci celorepublikového projektu Atleti spolu si malí i velcí v Lounech společně zatrénovali. „Všichni prožili sportovní odpoledne s atletikou, soutěžemi a spoustou legrace. Bylo úžasné pozorovat začínající atlety, jak soutěží s velkými a mají při tom neskutečnou radost z pohybu. Zkušení atleti si zase připomněli, jak sami začínali. Společně se rozcvičili, zahráli si oblíbenou hru malých, pilovali společně základy atletické abecedy, zasoutěžili si, dokonce došlo na oblíbené štafety. Prostě krásně strávené odpoledne," informuje radostně předseda lounského klubu Elna Počerady Radovan Šabata. 

Na konci byly rozdány všem drobné dárky od Českého atletického svazu a také něco dobrého do bříška. „Věříme, že atletika v Lounech se ukázala v tom nejlepším světle. Snad přiláká další děti, protože pohyb je báječná věc a atletika je královna sportu. Nnabízí rozmanitou paletu disciplín," doplňuje Šabata. 

A teď už na stadiony, kde šlo o medaile. 

Oficiální zahájení sezony? Pro Elnu v Ústí nad Labem, kde se konaly Krajské přebory jednotlivců dorostu a juniorů. V krajském města měli Lounští pět statečných. 

Jako první se představil dorostenec Patrik Hausner na trati 100m. V silné konkurenci si zaběhl osobní rekord 12.15s a přiblížil se na kousek vysněné hranici 12 vteřin. Poté se na svoji oblíbenou trať vydala juniorka Zuzka Porubčanová. S přehledem zvítězila v čase 2:14.48. Sama prý nečekala, že ještě bude takhle rychle běhat. Cítí, že má rezervy.

Kačka Helebrantová, prvním rokem dorostenka, si nejprve zaběhla osobní rekord na 200m časem 27.64s. Poté doběhla na 4. místě na trati 400m v čase 62.24s, což je jen o 4 setiny pomalejší než loňský osobní rekord. Je tedy na čem stavět.

Radovan Šabata je velkým milovníkem sportu. Na archivním snímku zpovídá handbikerku Kateřinu Antošovou.
Podmínky k sportování nám jiné oddíly závidí, říká Šabata z Elny Počerady

Na 200m se představil i Patrik Hausner a časem 24.52s si výrazně vylepšil osobní rekord. Z nových osobních rekordů měl radost. „Věříme, že mu to pomůže se i nadále zlepšovat a neustále na sobě pracovat," prohlásil Šabata.

Jako druhý se na 200m představil David J. Antoš. Prolétl trať v čase 23.30s, čímž si značně vylepšil osobní rekord; nechal za sebou zvučných jména a vybojoval stříbrnou medaili. A za hodinku poté se postavil na svou silnější trať - 400m. Zaujal nebojácným začátkem, což se vyplatilo a zaběhl úžasný osobní rekord časem 52.19s a vybojoval zlatou medaili. Další juniorka Petra Helebrantová se po čtyřech měsících opět postavila na start trati na 1500m. „Po zdravotních patáliích trať zvládla z grácií a v pohodě vybojovala zlatou medaili časem 4:53 min. Co je potěšující, zdraví drží a čas půjde brzy dolů," ví Šabata. 

Parádně si Elna vedla i v Děčíně, kde proběhl Krajský přebor jednotlivců staršího žactva. 

„Skupinka šesti děvčat a pěti chlapců si vedla nadmíru úspěšně," hlásí Šabata.

Titul Krajského přeborníka získal Josef Novák ve skoku dalekém v novém osobním rekordu 555 cm. Marie Nováková získala titul na trati 60m časem 7.94s, ale v rozběhu si utvořila osobní rekord časem 7.87s. Druhý titul získala na trati 150m časem 18.93s.

Čtvrtý titul přidala Veronika Karfíková v běhu na 800m časem 2:32.13. „Po vleklých zdravotních komplikacích je potěšující, že se dokázala opět vrátit na dráhu a vybojovat titul Krajské přebornice," těší Šabatu.

Další medaile následovaly. Milan Mikovec vybojoval třetí místo na 60m v osobním rekordu 7.65s a poté přidal stříbro na trati 150m skvělým časem 17.91s. Josef Novák přidal stříbrnou medaili ve skoku vysokém za skvělých 168cm, což je další osobní rekord.

Radovan Šabata, starosta Loun, na archivním snímku
Radovan Šabata: mládež je třeba pro sport zapálit

Chlapecká štafeta 4x60m ve složení Josef Novák, Alexander S. Antoš, Petr Svoboda a Milan Mikovec získala v těsném souboji bronzovou medaili. Petr Svoboda sám bojoval po dlouhé tréninkové pauze na trati 800m a bylo to znát.

Nováčkovskou daň si vybral nováček v oddíle Karel Vacek na trati 1500m. „Doufáme, že jej to neodradí. Příště se pochlapí," věří šéf Elny Počerady.

Na stejné trati děvčat vybojovala šesté místo Sára Lošťáková ve velkém osobním rekordu 5:17.88. Svůj čas si vylepšila o 17 vteřin. Natálie Dundrová nejprve neuspěla na trati 100m př, ale spravila si chuť na 200m př, kdy si vylepšila osobní maximum a skončila na pěkném pátém místě. Od medaile nebylo daleko.

Příjemně překvapila Viki Slavíková, která se rozhodla pro kombinaci 100m př. a 200m př. „S ohledem na to, že to byly její velké premiéry, tak může být se svým vystoupením spokojená a je zde velký prostor ke zlepšování," pokyvuje hlavou spokojeně Šabata.

Dívky postavily také štafetu 4x60m. Měly jen drobnými nedostatky při předávkách. Bylo z toho bylo těsně čtvrté místo o 5 setin sekundy. Štafeta běžela ve složení Natálie Dundrová, Viki Slavíková, Veronika Karfíková a Marie Nováková.

Ondřej Holl