Vyšlo to. Žatecký hokejbalista Slavomír Švancar má zlatou medaili z mistrovství světa, které se minulý týden konalo v Plzni.

„Je to fantazie. Nikdy jsem nic lepšího v kariéře nezažil,“ svěřil se Deníku jen několik minut po vítězství ve finále nad Indií forvard, který už má ve své sbírce i stříbro ze švýcarského Sierre z roku 2003.

Ve svých osmatřiceti letech odjížděl na mistrovství lídr extraligového Penta Most s jediným cílem, a to získat zlatou medaili. Stříbro, jak tvrdil, by doma bylo zklamáním.

Výhra ale nebyla jednoduchá, hned několikrát měl český celek namále. Rozhodlo až prodloužení finále s Indií.

Výhra je zasloužená

„Dařilo se nám vyhrávat vyrovnané zápasy. Každá taková výhra nás ohromě semkla, a to bylo důležité. Hráli jsme jako parta a podařilo se. Jsme zaslouženě mistry světa,“ pokračoval Švancar.

Herně se ale Švancarovi v Plzni určitě nevedlo podle představ. Ze šesti zápasů se na hřiště podíval jen třikrát, ve třech případech neměl důvěru trenérů.

Vše o mistrovství světa v hokejbalu se dočtete ZDE

„Hokejbal je kolektivní sport a výběr sestavy je plně v moci trenérů. Pokud mají pocit, že jiný hráč pomůže v tom daném zápase více, mají na to plné právo. V mém věku už se za individuálním oceněním nehoním, už jsem nějaká získal. Podřídil jsem se kolektivu a jsem moc rád, že jsem mohl týmu pomoci. A že jsem nehrál tak často? Nevadí. Hlavní je, že se nám podařilo vyhrát zlato,“ dodal.

Švancar se ukázal ve finále

Nejvíce se Švancarovi dařilo v úvodním utkání se Švýcarskem. Prosadil se do několika zakončení, ale neskoroval. Nastupoval také ve druhé přesilovkové formaci a několikrát předvedl i své typické vyběhnutí zpoza branky. Odehrál dvanáct střídání.

V dalším průběhu mistrovství už se netěšil takové důvěře trenérů, přesto, pokud nastoupil, odvedl dobrou práci. Ve skupině se Slovenskem nastoupil osmkrát, jeho čas se ale počítal na několik málo minut. Čtvrtfinále a semifinále odseděl na lavičce. Ukázal se až v pravý čas ve finále. Tam se na hřišti objevil celkem šestkrát a přestože několikrát zamířil na branku, pro něj nezvykle ani jednou nebodoval.