Kompletní sbírku medailí si přivezl žatecký mladý kanoista Vladimír Slanina z evropského šampionátu ve sjezdu na divoké vodě. Zlato vylovil z řeky Soča.

Juniorský reprezentant opět potvrdil, že už patří třetím rokem k absolutní světové a evropské špičce ve sjezdu na divoké vodě, a opět přivezl tři evropské medaile, včetně té nejcennější - zlaté z individuálního sprintu.

Nejprve jel Slanina klasický dlouhý sjezd, ve kterém předloni senzačně získal zlato. Tentokrát jeho výkon stačil na bronz. Musel se sklonit před prvním italským závodníkem Giorgio Dell Agostinim, kterému méně technicky náročná trať nejvíce seděla a s dvacetivteřinovým náskokem zvítězil před druhým německým závodníkem Maxem Eichem.

S německým závodníkem Slanina svedl o stříbrnou medaili největší souboj. V podstatě po celou dobu osmnácti minutového závodu se střídali na druhé nebo třetí pozici v rozmezí několika vteřin. Nakonec měl v závěru více sil Němec a o dvě vteřiny žateckého kanoistu odsunul na bronzovou pozici.

Málem čtyři medaile

Následoval závod hlídek ve sprintu, kde čeští zástupci ve složení Slanina, Jelínek a Kristek dojeli těsně čtvrtí, čtyři desetiny sekundy za reprezentací Chorvatska.Tento závod vyhráli Němci před druhou Francií.

Další den se jel druhý individuální závod, tentokrát sprint na slalomové trati přírodního kanálu, který byl technicky obtížnější. Obě kvalifikační jízdy zajel Slanina nejrychleji a do rozhodujícího finále postoupil z první pozice. Výhodou vyjeté první pozice bylo, že se startoval v opačném pořadí, takže na trať vyrazil jako poslední a měl přehled o časech svých soupeřů. Žatecký kanoista neponechal nic náhodě a finálovou jízdu zajel opět o třídu rychleji než ostatní borci. S luxusním náskokem více než dvě a půl vteřiny porazil druhého Itala Dell Agostiniho a třetího o téměř tři vteřiny Chorvata Luku Obadiče.

K titulu mistra Evropy ze sprintu a bronzové medaili z dlouhého sjezdu přidal Slanina ještě stříbro ze závodu hlídek v dlouhém sjezdu, kde nestačili pouze na favorizované Němce.

Česká výprava získala na evropském šampionátu juniorů třináct medailí. Z toho dva tituly mistra Evropy. Jeden z titulů patří žateckému kanoistovi, který už má tak doma druhý titul evropského juniorského šampiona.

Slaninu ještě čeká jeden z posledních vrcholných závodů této sezony, a to mistrovství ČR ve sprintu juniorů, které se bude konat na umělém slalomovém kanále v Českých Budějovicích ke konci září.

(vs, hd)