Mistrovství světa karate WKF 2008 v Tokiu, které se konalo od 13. do 16. listopadu, se zúčastnilo 888 závodníků z 97 států. Mezi nimi byla i desetičlenná výprava karatistů ČR s loňským mistrem Evropy Janem Tučkem z Karate Club Žatec.

V pořadí národů podle medailí vyhráli domácí Japonci se ziskem 4 zlatých, 1 stříbrné a 4 bronzových medailí. Druzí skončili Francouzi, třetí místo obsadila Itálie. Česká republika získala body za 5. místo Jana Tučka v kumite nad 80 kg.

Žatecký karatista se představil nejprve v kategorii Open. Hned v úvodním kole zastavil závodníka z Nového Zélandu. V dalším utkání Tuček narazil na těžkého soupeře Timothy Petersena z Holandska, mistra Evropy 2005, který byl v přímém souboji úspěšnější.

O Tučkově možnosti bojovat ještě v repasáži o medaili rozhodoval výsledek Holanďana s patrně největší současnou osobností, sice nevelkým, ale nebývale pružným šampionem Rafaelem Agajevem z Azerbajdžánu. Po velmi vyrovnaném boji vyhrál Agajev v prodloužení, což znamenalo konec repasáže a medailových nadějí pro Honzu Tučka v kategorii bez rozdílu hmotnosti.

Když druhý český karatista v kumite do 75 kg Jan Kočí z Českých Budějovic prohrál už v I. kole s Dánem Kroelem, pozornost Čechů se upnula na Radku Krejčovou v kumite žen nad 60 kg. Po volném losu sice vyřadila ve II. kole Jordánku Shath, ale skončila na Polce Szulc. Ta pasivním způsobem boje zbytečně podlehla v semifinále pozdější mistryni světa Francouzce Fanjat, o jejímž vítězství po remíze 2:2 rozhodovaly praporky i přízeň hlavního rozhodčího.

„Hodnocení rozhodčích je velmi subjektivní, ovšem karate je tak rychlý sport, že těžko mohou všechno postřehnout,“ připouští výkyvy v posuzování žatecký trenér a bývalý reprezentant Rudolf Šianský.

Jeho současný svěřenec, třicetiletý Jan Tuček z KC Žatec, byl v neděli poslední nadějí české výpravy na medaili v kategorii kumite mužů nad 80 kg.

V I. kole svedl Tuček dramatický souboj s Bennetem z Nového Zélandu, aby Evropan vyhrál těsně 1:0.

Stejným poměrem skončil i jeho druhý zápas, v němž měl za soupeře Belgičana Vandenbroecka. Série těsných vítězství pokračovala v utkání Tučka s Estoncem Luhammem, který byl mistrem světa v roce 2006.

Do semifinále postoupil Jan Tuček po zápase s Turkem Arpou, který je mistrem světa 2008 v kumite družstev mužů. Zajímáte–li se o výsledek, byl opět těsný pro žateckého borce 1:0.

Před vidinou finále a jistotě medaile ze světového šampionátu však stál v cestě ještě Francouz Gary, který zaskočil letošního dvojnásobného mistra ČR a vyhrál 3:0. Ve svém závěrečném utkání v Tokiu byl Tučkovi soupeřem Robb ze Skotska a také nepřízeň hlavního rozhodčího. Ostrovan nakonec vyhrál 2:0, získal bronz a nejúspěšnější český reprezentant zůstal z MS bez medaile. Vyhrál Ital Maniscalco, 2. byl Gary Francie a 3. Roob Skotsko.

„Nejsem spokojený, že jsem na MS zůstal bez medaile, ale mohu být spokojený se svými výkony. Byly to vesměs pěkné zápasy, jen v závěru chybělo kousek štěstí,“ shrnul ve stručnosti své zážitky Jan Tuček, nejlepší sportovec okresu Louny za rok 2007.

Jeho hruď sice po víkendu nezdobí další medaile, k níž chyběl jen kousíček, ale památku si přivezl v podobě naražených žeber na obou stranách. „To je důkaz, že se hezky popral,“ usmívá se Tučkův trenér Rudolf Šianský, jehož nejlepším umístěním na MS bylo před deseti roky sedmé místo.