S tenisem začínala Karolína Plíšková na kurtech v Lounech. Poprvé tam držela raketu ve čtyřech letech. O osmnáct let později je čtyřiadvacátou hráčkou světa, podává nejlépe na okruhu, vyhrála turnaje v Linci a v Soulu, daří se jí také na grandslamech. Jaké má lounská rodačka, která se stále do svého města vrací, plány? Jak prožívala letošní fantastickou sezonu? Jak vzpomíná na mládí v Lounech? Rozpovídala se v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

InfoblokZačínala jste sezonu ve světovém žebříčku na 68. pozici, končíte na 24. místě. Vybojovala jste dva tituly na okruhu WTA, další tři finále, třetí kolo na US Open, druhá kola na ostatních grandslamech. Myslím, že můžeme letošní rok označit za fantastický. Souhlasíte?
Docela se mi to letos povedlo (směje se). Určitě fantastická sezona. Poskočila jsem o zhruba padesát míst na žebříčku v první stovce, což není úplně lehké. Z dvoustého místa na sto padesáté to ještě jde, body přibývají, ale v první stovce už každé místo stojí hodně sil. Vyhrála jsem letos hodně zápasů, i proti hodně těžkým top soupeřkám. Dva tituly a další tři finále, jsem hodně spokojená.

Jméno Karolína Plíšková se ale objevuje v jednom žebříčku na první pozici. Jste světová jednička v počtu es na okruhu WTA, nastřílela jste jich za sezonu 426, nejvíce ze všech tenistek na okruhu. Až za vámi je Serena Williamsová se 418 nechytatelnými podáními. Takže vaše oblíbená písnička je Dám dělovou ránu?
Jasně (směje se). Servis je určitě pro mou hru stěžejní, hodně díky němu získávám. Mohl by být tedy ještě lepší, vždycky je co zlepšovat, ale servis mě hodně drží.

Karolína Plíšková nestačila ve čtvrtfinále na britskou hráčku Heather Watson.Také ve statistice bodů z prvního podání jste na špičce, patří vám čtvrté místo.
Když mi nejde servis, jsem poloviční. Mám samozřejmě i další údery, mohu vyhrát i bez servisu, ale když mi jde, je to velká pomoc.

Letos jste vyhrála turnaje nejprestižnější série WTA v rakouském Linci, v jihokorejském Soulu. Vynikajícím úspěchem je také třetí kolo na US Open. Jaký z úspěchů je pro vás ten nej?
Letos asi oba turnajové tituly. Nedokážu říct, který mě potěšil víc, oba stejně. Každý byl trochu jiný. Přece jen, vyhrát jeden nebo dva zápasy, i když je to na US Open a i když porazíte Ivanovičovou, což byl neskutečný zážitek, je něco jiného, než vyhrát pět zápasů v řadě a získat turnajový titul. Vyhrát titul je těžší.

Který z dvou letošních titulů byl podle váš obtížnější? V Linci jste měla několikrát namále.
Máte pravdu, v Linci to bylo hodně těžké. Už byl konec sezony, už jsem byla dost unavená. Ale celý rok se mi dařilo, věřila jsem, že můžu vyhrát a hrála jsem dobře. Strašně mi pomohl můj trenér. Naopak v Soulu se mi herně tolik nedařilo, nehrála jsem dobře. Spíš jsem to tam vyhrála hlavou než perfektním tenisem. Ale když oba porovnám, tak asi Linec.

Určitě vás teď čeká hodně zápasů, které budou hlavně o hlavě. Dobrý forhend nebo servis má určitě více lidí například v první stovce, ale vydržet tlak, hrát i hlavou. To je rozdíl, který dělá světové hráčky.
Jednoznačně. Je to hrozně vidět, když hraji například s nějakou holkou kolem stovky, která nemá moc zkušeností nebo naopak s hráčkou z top dvacítky nebo desítky. Údery mohou mít podobné, ale top hráčky to drží hlavou, bojují až do posledního míčku. Nestane se, že by vám zápas napůl dala. U nezkušených holek se to někdy stává, že zápas trochu odevzdají, když jim to trochu nejde. Hráčky ze špičky jsou hodně psychicky silné.

Vraťme se o pár let zpět. Narodila jste se v Lounech. Jak na ně vzpomínáte?
Hodně a v dobrém. Pocházím z Loun a vždycky se tam ráda vracím. Ještě nedávno tam byla celá rodina, teď už byla nutnost přestěhovat se do Prahy, dojíždět by bylo hodně náročné. Pořád tam ale jezdím, když mám nějaký víkend volno, máme tam babičky. Když je čas, jedeme se tam podívat.

Sestry Karolína (vlevo) a Kristýna Plíškovy na návštěvě Loun v roce 2010Zavzpomínejme na tenisové začátky v Lounech.
Raketu jsem poprvé držela v ruce ve čtyřech letech. Začínala jsem na kurtech u řeky. Trenéři Kalina, Janeček. Takže první tenisové krůčky jsem dělala v Lounech, kde jsem chodila i na základní školu. Později jsme bydleli v Lounech, tenis jsem ale jezdila hrát do Litvínova, kde bylo středisko. Pak už Praha.

V roce 2006 jste začínala z pozice 1 168. Co je těžší? Dostat se do první světové padesátky, prokousat se různými kvalifikacemi, začínat proti nejtěžším soupeřkám, nebo se pak v té top společnosti, třeba v první třicítce, kde jste teď, udržet?
Úplné začátky ve velkém tenise byly také hodně těžké. Bylo nám třeba šestnáct a hrály jsme proti ženám, přechod od juniorů mezi dospělé není jednoduchý. Ale myslím si, že úplně nejtěžší bude příští rok a právě obhajoba umístění v první třicítce. Budu obhajovat velkou spoustu bodů z úspěšných turnajů, budu muset potvrdit, že mezi nejlepší patřím. Budu muset hodně vyhrávat, abych zůstala v žebříčku tam, kde jsem. Pokud nepotvrdím vypadnu, bude to i psychicky náročné. Uvidíme, jak to zvládnu.

Na US Open jste si letos zlepšila maximum na grandslamech. Prošla jste do třetího kola, čtvrté kolo navíc nebylo nereálné. Málem to vyšlo, byla jste kousek od postupu.
Byla. Dosud jsem udělala vždy jen kolo, teď jsem prošla do třetího, byla jsem šťastná, že to navíc bylo přes Ivanovičovou, skvělou hráčku světové špičky. Další kolo se říkalo, že super los, soupeřka sice byla nasazená, už jsem jí ale porazila, všichni počítali s tím, že postoupím.

Mohu potvrdit. Také jsem psal, že los byl pro vás velmi nadějný.
Jenže ona hrála velmi dobře. Já jsem také čekala, že bych ji měla v klidu porazit (usmívá se). Ale hrála fakt dobře, naopak já jsem nezopakovala výkon proti Ivanovičové, zápas mi úplně nesedl. Bylo to zklamání, přiznávám.

Na ostatních grandslamech, ve Wimbledonu, na French open i Australian open, jste se dostala do druhého kola.
Doufám, že příště to vylepším (směje se).

Tráva, beton nebo antuka? Jaký je nejoblíbenější povrch Karolíny Plíškové?
Určitě tvrdé povrchy, beton. Austrálie a US Open. I když letos jsem měla i dobrou antukovou sezonu, vždycky hraji jen tak pět antukových turnajů. Nemohu říct, že bych nějaký povrch nenáviděla nebo se netěšila. Ale na betonu se cítím nejlépe. Asi i díky stylu mé hry.

Karolína Plíšková s trofejí pro vítězku turnaje v Soulu.Zmínila jste výhru nad Ivanovičovou na US Open, bývalou světovou jedničkou. Vy jste ale letos porazila ještě jednu bývalou první dámu světového tenisu Kirilenkovou. Dost cenné skalpy.
S Kirilenkovou jsem nehrála moc dobře, málem jsem prohrála, ve druhém setu jsme hrály tiebreak. Je to stále skvělá hráčka, ale kvality na první desítku už nyní podle mého nemá. S Ivanovičovou na US Open to byl hodně těžký zápas, neměla jsem co ztratit, ona byla favoritka. Nebyla jsem nervozní, říkala jsem si, že jsem odehrála už dost zápasů proti nejlepším hráčkám, proti první desítce, a šla jsem si to užít, hrála jsem dobře a vyšlo to.

Poprvé jste také letos hrála proti české jedničce Petře Kvitové. V Číně jste jí docela zatápěla, vzala jste jí i set. I třetí rozhodující set byl hodně dramatický.
Ano, byl to náš první vzájemný zápas. Do té doby jsme spolu ani netrénovaly, bavíme se, ale nebyla příležitost si zahrát. Je z Prostějova, potkáváme se jen na turnajích. Je na vlně, celý turnaj odehrála výborně, byla jsem vlastně jediná za celý turnaj, kdo jí vzal set. Škoda toho třetího setu, bylo to vyrovnané, kdyby pár míčků dopadlo jinak, mohla jsem vyhrát. Třeba příště (usmívá se).

Máte tituly z Jižní Koreje, loni z Kuala Lumpuru, letos jste byla ve finále také v Thajsku nebo v Hongkongu. Samá Asie. Dá se říci specialistka na Asii.
Už mi to řeklo dost lidí (směje se), přitom vůbec nevím, proč to tak je. Úplně se tam vždycky netěším. Je to vždy po dvou měsících v Americe, na podzim vždy mířím do Asie. Jídlo mi tam nechutná, prostředí mi tam moc nevyhovuje.

Ale tenis vám tam jde.
Tenis mi tam jde. Takže se tam musím vždycky vrátit, obhajovat body (směje se). Ale opravdu nevím, čím to je.

InfoblokNedávno byla zveřejněna jména pro Fed cup a kapitán Pála vás nominoval do širšího výběru. Na žebříčku jste třetí nejlepší Češka.
Jsem ráda, že jsem se vůbec do širší nominace dostala. Je to u nás strašně těžké, máme spoustu výborných hráček. A uvidíme, třeba ve výběru zůstanu, bylo by to příjemné. Byla by to skvělá zkušenost, i kdybych jen seděla na lavičce. Že bych hrála s tím nepočítám, ve výběru jsou skvělé Petra Kvitová a Lucie Šafářová, měly výborný rok, mají zkušenosti. Ale alespoň bych nasála atmosféru.

Kapitán Pála řekl, že jste hráčka pro budoucnost, že by na vás jednou mohla fedcupová reprezentace stát. Taková slova potěší.
Určitě. Jsme v kontaktu, sleduje zápasy, takže viděl mé zápasy. Do budoucna bych se určitě do Fed cupu ráda podívala.

Sezona je u konce, byla veleúspěšná. Kde byste se ráda viděla v té příští?
Pro letošní rok jsem měla takový sen dostat se do první dvaatřicítky, abych byla nasazená na grandslamech. Myslela jsem si, že to nedám, ale nakonec to vyšlo. Určitě bych chtěla jít ještě výš, ale bude to ohromně těžké. Spokojená budu i když zůstanu tam kde jsem, budu obhajovat hodně bodů, bude to dost náročné. Uvidíme.

Říkáte uvidíme. Loni jsme vás mohli v Čechách vidět na Prague Open, uvidíme vás i příští rok?
Na devadesát procent ano, je to jediný turnaj doma. Pokud nepřijde něco neočekávaného, chtěla bych ho hrát.

Děkuji za rozhovor.

Fota: ČTK, Deník/Michal Káva, archiv Žateckého a lounského deníku