Už dvakrát se na evropských šampionátech Lucie Svěcená podívala do finále. Povede se jí to i letos na podzim v oblíbeném Dánsku? „Chtěla bych to zopakovat. Ale nebude to určitě lehké,“ usmívá se žatecká plavkyně. Sezonu v krátkém bazénu načala nejlepší česká motýlkářka nedávno v Chomutově, aktuálně už je v plné přípravě právě na vrchol sezony.

Evropský šampionát je letos v dánské Kodani. Na Dánsko máte přeci dobré vzpomínky.
Myslím, že tam bude super atmosféra. Když si vzpomenu na rok 2013, to byla bomba.

Tehdy jste se štafetou vybojovala medaili.
Ano. Moc se tam těším. Snad se tam probojuji. Mám na to ty nejlepší vzpomínky.

Na mistrovství Evropy jste už dvakrát dokázala prolétnout do finále. Jednou v krátkém bazénu, jednou v dlouhém. Je cílem pro Dánsko tedy opět finále?
Chtěla bych to zopakovat. Ale nebude to lehké. Pokaždé se objeví někdo nový, ale budu bojovat. Snad se to povede.

Po olympiádě jste slavila gulášem od maminky. Co si dáte, když splníte finále na evropském šampionátu?
Bude před Vánocemi. Tak asi nějakou sladkou odměnu. Asi vánoční cukroví (směje se).

Před několika dny jste se objevila na závodech v Chomutově. To bylo letos asi nejblíže, kde vás fanoušci mohli vidět na vlastní oči. Je to tak?
Ano, Chomutov byl nejblíž. Bohužel, ostatní závody jsou dál. Letos mám ještě tři závody u nás a jeden v zahraničí.

Kam se u nás chystáte?
Pojedu ještě na tři kola národního poháru. Nejdříve do Plzně, poté do Brna a nakonec na republikový šampionát do Plzně.

A v zahraničí?
Doufám, že na mistrovství Evropy (směje se).

Mistrovství republiky je vždy jeden z vrcholů. Tradičně z něj vozíte dvě zlata na vašich motýlkářských tratích 50 a 100 metrů. Je takový cíl i letos?
Šampionát v Plzni bude tentokrát hodně důležitý. Víc než kdy předtím. Jsou totiž změny v možnosti zaplavat limit a nominovat se například na mistrovství Evropy. Tentokrát máme jen jednu šanci splnit limity na evropský šampionát a ta je právě na republice. Takže hlavním cílem bude splnit limit. A když k tomu bude nějaké to zlato, bude to samozřejmě dobré.

Jak vnímáte tuto změnu? Dříve se mohlo o limity usilovat během celé sezony. Jaký systém je podle vás lepší? Někteří plavci se nechali slyšet, že to není šťastné řešení, že budou muset ladit formu směrem k republice a ne na ME, které je hlavním vrcholem.
Ano, bohužel je to tak. Určitě bylo lepší, když se mohlo plnit během celé sezony, mohli jsme si to lépe rozvrhnout. Takhle se budeme připravovat na jeden závod v sezoně a třeba se jen špatně vyspíte, budete nemocní nebo něco podobného a bude to ztracené.

Udržet formu po delší období pak bude těžké. Evropa je poté myslím zhruba za dva týdny.
Já doufám, že moje forma vyletí právě až na Evropě. Budu se muset snažit ji udržet a republikový šampionát odjet tak, abych hlavně splnila limit. Republiku budu brát jako takovou ostrou zkoušku a doufat, že nejlepší forma přijde na mistrovství Evropy. A pak si dám pauzu.

Pauzu?
Ano, budu chodit plavat, ale jen tak, abych dobře stíhala školu. Pauza bude asi jeden a půl měsíce kvůli maturitě. Musím se soustředit na školu.

Až se pak opět vrhnete do bazénu, jaký je další velký sen? Další olympiáda? Letenka do Tokia?
Nejspíše ano. Moc ráda bych znovu na olympiádu (směje se).

Chystáte před ME a republikovým šampionátem opět nějaké soustředění v teple?
Tentokrát ne. Budu se připravovat hlavně v Žatci, kvůli škole není teď moc čas.

Na konci minulé sezony vás dost trápila únava, prala jste se s tím také na mistrovství světa. Už je to pryč?
Doufám, že ano. Řešili jsme výživu, řešili jsme to i s lékaři. Začala jsem chodit na fyzioterapii, tak doufám, že to bude lepší. Neplavu zatím na trénincích tolik motýlek, aby si záda odpočinula. Záda jsou lepší, doufám, že to vydrží, když je ale něco náročnějšího v tréninku, tak to ještě cítím.

Nějaké další změny v tréninku?
S mým trenérem jsme do přípravy zařadili různé moderní poznatky ze zahraničí, hlavně od australských plavců. Je to náročnější, ale doufám, že se to později projeví. Chtělo to změnu, něco nového.