Obrovskou vůli i nadšení, natož pak silné a mrštné tělo, musí mít každý krasobruslař. Platí to i o děvčatech z krasobruslařského oddílu HC Slovan Louny. Je jich sice jen pár, úspěchy zato sbírají jak na běžícím pásu.

Podpořit lounské krasobruslařky můžete už tuto neděli, 18. března. Na tamním zimním stadionu se totiž uskuteční třetí ročník závodů s příznačným názvem Lounská bruslička. Začátek je naplánován na devátou hodinu ranní, končit by se mělo kolem 18. hodiny.

Dívky, většinou viděné až v slušivých dresech a s ladnými pohyby, musejí tvrdě dřít, snášet bolest a naprosto dokonale ovládat každý svůj sval. Pádů na tvrdý led je bezpočet. A bez chráničů. Velké náročnosti tohoto u nás trochu nedoceněného sportu se ale není potřeba obávat. Důkazem toho jsou Karolína Pýchová, Tereza Frélichová, Jana Karasová a Adéla Pidrmanová. Jsou to současné závodnice lounského oddílu. Dalších deset děvčat se na svá první ostrá klání teprve připravuje. „Závodících děvčat je sice málo, ale zato mají alespoň čas na pořádnou individuální přípravu. Ostatně nemohou trénovat na jedné ploše třeba v deseti, je potřeba zachovat pořádnou bezpečnost,“ vysvětluje Jarmila Panenková z HC Slovan Louny.

Také těžkostí s vybavením není málo. Obdivované barevné a blyštivé dresy přijdou pořádně draho. Dají se sice objednat v České republice, dováží se ale ze zahraničí. A tak to funguje trochu jako ve velké části českých rodin starší z šatů vyroste, mladší je „zdědí“. „Jsme v podstatě malý spolek nadšenců, rodičů dívek a přátel, takže peněz je opravdu pomálu. I proto mají závodní dresy pouze aktivní závodnice,“ dokresluje situaci J. Panenková. Jinak tréninky probíhají ve skromnějším rázu, ani zde ovšem nemůže chybět termoprádlo - přeci jen, trávit tolik času v mrazivém prostředí není jen tak. Týdně se jedná o tři hodiny. Další dvě pak patří gymnastice.

V létě se neodpočívá

A co vlastně dělají krasobruslaři v létě? Jak mohou trénovat bez ledu? „Přibližně do začátku března bývá na stadionu ještě led, pak tam můžeme jezdit na in-line bruslích. V létě míváme intenzivní soustředění a na konci velkých prázdnin už zase dělají v Lounech led, takže „slepé místo“ je tam v podstatě jen jeden měsíc. Stejně je ale potřeba spousty takzvaně suché přípravy, hlavně gymnastiky, takže to vůbec nevadí,“ popsala Jarmila Panenková.

Krasobruslařský oddíl HC Slovan Louny vznikl v roce 2008 jako pokračování tehdejší úspěšné Školičky bruslení. Hodně slyšet je o lounských reprezentantkách na každých závodech.