Lounský cyklokros opět září. A znovu cinká. Na republikovém šampionátu mládeže v Mladé Boleslavi zacinkal v terénu kadet Pavel Jindřich, slavil bronzovou medaili.

Lounský mladík patřil na zmrzlé a technicky náročné trati v Mladé Boleslavi k favoritům. „Bronz musím brát všemi deseti. V posledních závodech mi starty moc nešly. Byl jsem kousek od Matěje Stránského, ale při nájezdu do posledního kola jsem najel na obrubník a radši jsem vyměnil kolo. A tam mi definitivně odjel. Neberu to jako zklamání, jsem spokojený s celou sezonou,“ je za bronzovou medaili rád Pavel Jindřich.

Hned v úvodu závodu kadetů odjela trojice největších favoritů, další jezdci už měli poměrně ztrátu. Již v závěru prvního kola se pak na čele osamostatnil pozdější vítěz a mistr republiky Matyáš Fiala. Jindřich se snažil dotáhnout na stříbrného Stránského, ale nakonec se mu to nepodařilo. Lounská naděje na prvního v cíli ztratila 49 vteřin, na druhého 11.

Republikový šampionát byl také posledním závodem národního poháru. V jeho hodnocení skončil nakonec Jindřich také na třetí pozici. Dokázal být druhý v Uničově a Hlinsku, sedmkrát byl třetí, v dalších třech závodech vždy dojel v první pětce.

Pavel Jindřich, jehož vzorem je fenomenální holandský cyklokrosař Mathieu Van der Poel, bude v příští sezoně přecházet mezi juniory. I tam by se chtěl rychle zařadit mezi špičku. A co musí do příští sezony zlepšit? „Chce to trochu vyrůst a trénovat, trénovat, trénovat,“ směje se. „Nejvíc musím zlepšit asi důraz. Tam, kde se úplně jet nemusí, abych tam jel. Třeba před zatáčkou jet trochu déle. Takové ty technické drobnosti,“ dodává už vážněji Pavel Jindřich.

Jeho cílem do budoucna je obléct si národní dres. „Cíl? Dostat se do reprezentace a jednou bych moc rád startoval na mistrovství světa,“ řekl Deníku.

Talentovaný Adam Seeman

Ve stejné kategorii jako Jindřich se v Mladé Boleslavi dařilo také Adamu Seemanovi. Také on potvrdil, že je velkým talentem. Loni bronzový na republikovém šampionátu v kategorii žáků jezdí mezi kadety prvním rokem. „Ten rozdíl je hodně velký. Větší konkurence a těch deset minut navíc je také dost znát,“ přiznává Seeman, že přechod do starší kategorie není úplně snadný.

Přesto dojel mladík v Mladé Boleslavi osmý se ztrátou dvou minut na vítěze. V celkovém hodnocení národního poháru mu pak patří šestá příčka. V sezoně dokázal nadějný „prvoročák“ dojet například čtvrtý doma v Lounech nebo pátý v Kolíně a Čáslavi, či šestý v Hlinsku. „Jsem spokojený. Snad se to bude ještě zlepšovat,“ hodnotí sezonu Seeman. Také jeho cílem je se jednou propracovat do reprezentace.

A jeho vzory? Odpověď mladíka možná trochu překvapí, jako jeden z mála se nerozhoduje mezi současnými megastar Van der Poelem a Van Aertem. „Vzory úplně nemám. I když jeden možná jo, je to můj děda. Milan Seeman, jezdil dobře. Je to takový můj rádce,“ říká Adam Seeman.
Naopak posledním rokem mezi kadetkami je drobná lounská naděje Tereza Prošková. Příští sezonu v terénu už bude patřit k juniorkám a závodit společně se ženami. Prošková dojela v Mladé Boleslavi při šampionátu na 7. pozici, na vítěznou Kristýnu Zemanovou ztratila minutu a pětadvacet vteřin.

A jaké jsou její plány do příští sezony? „Musím zlepšit starty, ty mám špatné a začátky závodů. A musím se také hodně zlepšit technicky. A více trénovat na silnici, do kopců, sílu,“ plánuje.

V celkovém hodnocení národního poháru cyklokrosařů jí patří 6. místo. Nejlépe v sezoně zajela v Ostravě, kde byla třetí. Třikrát dokázala dojet pátá. „Chtěla bych jednou vyhrát republikový šampionát. A dostat se jednou do české reprezentace a vyjet na světové poháry a mistrovství světa,“ sní mladičká cyklokrosařka.

Prošková má jasno také co se týká vzorů. Van Aert jasně prohrává. „Můj vzor je určitě Mathieu Van der Poel. Sleduji světové poháry, kde jezdí. A z Čechů? Asi Pavla Havlíková. A z mužů Adam Ťoupalík,“ dodala Tereza Prošková.