Dvacetiletá Martina Mikulášková si dojela o víkendu v belgickém Koksijde pro své zatím nejlepší umístění ve světovém poháru cyklokrosařů. Mladičká lounská závodnice si poradila s nástrahami asi nejobtížnější trati v seriálu. Skvělou formu potvrdila i v holandském Gietenu při závodech Superprestige. Další zástupce Loun, Vojtěch Nipl, si tentokrát vybral slabší chvilku.

Zvláště pro ženy je trať v Koksijde extrémně obtížná. Přes písčité duny musejí běhat a s kolem na zádech často trávily dívky více než polovinu okruhu. Mikulášková, která letos dojela dvacátá ve Valkenburgu, třináctá v Táboře a opět dominuje národnímu poháru, v Belgii dobře odstartovala, do terénu vjela na patnácté příčce a v prvních dvou kolech se postupně probojovala na jedenáctou příčku. S přibývajícími kilometry začaly jejím soupeřkám docházet síly, naopak Mikulášková se díky rychlému běhu v písku posouvala ještě více dopředu. V cíli pak Mikulášková dojela tři minuty a sedmnáct vteřin za vítěznou Katherine Compton z USA na osmé příčce, jediné místo za nejlepší Češkou Pavlou Havlíkovou. Spolu s belgičankou Stultiens byla Mikulášková nejmladší cyklokrosařkou v první světové desítce.

Mikulášková na písku umí

Pro lounskou cyklokrosařku je osmé místo dosud nejlepším umístěním ve světovém poháru, zatím dojela nejlépe desátá.

V Belgii jel také lounský Vojtěch Nipl, který ale písek v Koksijde „moc nemusí". A průběh závodu potvrdil jeho obavy z písku, kdy menší závodníci, jímž právě Nipl je, v běhu ztrácejí. Podobný osud potkal také malou Pavlu Havlíkovou nebo Holanďana Larse Van Der Haara. Nipl, jenž dosud ve světovém poháru jezdil nejlépe z Čechů mezi třiadvacítkáři (sedmý ve Valkenburgu a sedmý v Táboře), se v Koksijde propadl až na třiadvacáté místo. Dvacetiletého Nipla předjeli dva Češi, devátý Paprstka i Boroš, vyhrál suverén sezony Mathieu Van Der Poel z Holandska. Lounský závodník ztratil čtyři minuty.

Hlavní závod elite vyhrál v Koksijde Niels Albert z Belgie, čeští závodníci propadli.

Úspěch v Superprestige

Skvělou formu posledních dní potvrdila Mikulášková také o den později, kdy vyrazila na trať Superprestige, která se sice jezdí jen v zemích Beneluxu, ale je podobně prestižní jako světový pohár. Mikulášková dojela v holandském Gietenu na deváté příčce, vyhrála Helen Wyman z Anglie. Mezi muži do 23 let se opět nedařilo Niplovi, který dojel za opět vítězným Van Der Poelem na třiadvacáté pozici.

Další závod světového poháru cyklokrosařů se jede až před Vánoci v belgickém Namuru a o pár dní později také v Belgii v Zolderu. Vrchol sezony čeká na cyklokrosaře prvního a druhého února v holandském Hoogerheide.

(Rozhovor s Martinou Mikuláškovou zveřejníme dnes večer)