Jarní přespolní běh se konal v Lounech v neděli už po čtyřiačtyřicáté. Po pravdě řečeno, letos měl název jen podle tradice a rozhodně ne podle počasí. Přesto v mrazivém dopoledni, kdy bylo na teploměru pro někoho strašidelných mínus 12 stupňů, přišlo na start 44. ročníku Jarního přespolního běhu, Memoriálu Lucie Náprstkové, více než 150 aktivních běžců všech věkových kategorií. Nad tím se i sluníčko muselo usmát, a tak se nakonec běhalo za mrazivého, ale přece jen slunečného počasí.

„Závody proběhly bez problémů a všichni byli u nás v Lounech velice spokojeni,“ mohl tak konstatoval předseda pořádajících atletů Elny Počerady a současně i okresní tělovýchovy Radovan Šabata.

Sedm nejmladších, do 5 let, vystartovalo v doprovodu rodičů na nejkratší trať 100 metrů. Druhý doběhl Josef Frolík nejmladší, vnuk jednoho ze zakladatelů této tradice.

Postupně přibývalo let v rodných listech závodníků na startovní čáře v dalších kategoriích. V přípravce sedmiletých byl druhý opět domácí atlet, nositel slavného běžeckého jména, Jan Hřích.

První klubové vítězství Elny zařídila Barbora Kůrková v mladších žačkách na 1200 metrů. Bronz připojil Tomáš Jonáš mezi dorostenci na 3400 metrů. Stejnou trasu běžely ženy, kde vyhrála dcera medailistky ze ZOH Květa Pecková, reprezentující Škodu Plzeň. Pátá skončila Jana Kůrková ze sousedních Dobroměřic.

Už za veteránky do 49 let bezkonkurenčně vyhrála Běla Klištincová ze 4. ZŠ Louny. V té další a ještě starší dámské kategorii nemohla chybět tradiční účastnice „přespoláků“ Marie Polívková z Duchcova, která se nebude zlobit, že prozradíme rok narození – 1939!

Hlavní závod mužů na 7800 metrů se stal záležitosti domácích borců z různých oddílů. Vyhrál triatlonista 34letý Jan Wainer (Team Louny), v čase 26:40,0 minuty před Janem Hříchem st. (Elna Počerady) 27:17.0, třetí doběhl Stan. Vytlačil z Mostu.

Mezi veterány do 59 let na 4500 metrů byl třetí Petr Tyl z BK Louny. Jen potleskem a němým obdivem lze ocenit nejstarší kategorii veteránů nad 75 let, která měla trasu 2300 metrů dlouhou. Cílem proběhl první nezmar Václav Mikoláš (ročník 1934) ze Žatce v čase 12:50,0 těsně před spurtujícím o rok mladším Jaroslavem Gamanem z Havířova. Třetí doběhl Jiří Pěspal z Ligy 100 Praha. Je třeba něco dodat?

„Těšíme se na už na další tradiční akci, kterou náš klub připravuje. Bude jí 21.ročník silničního běhu a 18. ročník závodu vozíčkářů Memoriál Karla Raise, silničního běhu na trati z Počerad do Loun, který se uskuteční 1. května,“ zve zájemce Šabata.