Devatenáctiletá Lucie Záleská má letos maturovat. Školy, jejíž vedení jí vychází hodně vstříc, má plnou hlavu. Narozdíl od svých kamarádů a kamarádek ale ještě objíždí svět a sbírá úspěchy na kole.

Naposledy, zcela nečekaně, vyjela mladičká dráhařka desáté místo ve scratchi na světovém seniorském šampionátu.

Desáté místo na světě…
Obrovská spokojenost, super výsledek.

Vyjela jste ho ve scratchi, disciplíně, ze které máte i juniorské medaile.
Dozvěděla jsem se o nominaci na poslední chvíli, nemohla jsem se proto ideálně připravit, na dráze jsem předtím byla asi jen pětkrát, takže s výsledkem jsem i proto hodně spokojená.

Jaké byly plány před odjezdem na premiérový světový šampionát dospělých?
Chtěla jsem být do desítky, že se to povedlo je super. Celá výprava byla šťastná.

Byla šance i na lepší umístění?
Dvě kola před koncem jsem byla hodně vzadu. V závěru jsem nastoupila a předjela deset žen. Kdybych do toho ale šla o půl kola dříve, mohla jsem být možná i šestá. Malinko jsem zaváhala, ale to jsou jen kdyby. I desáté místo je výborné.

Závodíte vlastně teprve prvním rokem v kategorii do 23 let, kde jste získala evropské stříbro ze stíhačky. Jaké to bylo ještě o kategorii výše, v Elite, s dospělými, kde jste absolvovala svou preméru?
Těžké, byl to proti juniorkám hodně divoký závod, jelo se pořád. Jsou to ohromně cenné zkušenosti a jsem za ně moc ráda.

Co vás čeká v dalších měsících?
Hned teď o víkendu jedu Český pohár na silnici, v dubnu chci ještě najíždět kilometry a v červnu je ME a republikový šampionát na silnici, kde bych ráda uspěla v časovce. V červenci pak máme evropský šampionát do 23 let na dráze, to bude asi letošní vrchol. Pak na podzim už světové poháry.

Co na ME pojedete?
Stíhačku, scratch a poprvé chci pořádně vyzkoušet omnium, dráhařský víceboj.

A cíl na Evropě?
Do pátého by to bylo dobré, chtěla bych ale bednu.

Omnium proto, že je na olympiádě?
Ano, moc ráda bych se tam podívala. Šance je ale teď menší, nemáme vyježděné body ve světovém poháru. Abych se tam dostala, musela bych ve světě dojet do pátého místa. Určitě se o to ale pokusím.

Děkuji za rozhovor.