Největší setkání zdravých a handicapovaných sportovců se chystá v Lounech, v sobotu 30. dubna se tam uskuteční tradiční Memoriál Karla Raise, při němž na trati z Počerad do Loun závodí ve stejnou dobu běžci a vozíčkáři. Silniční běh se uskuteční již po 22., závod vozíčkářů po 19. Své síly poměří přes 130 závodníků.

Již tradičně bude pro všechny závodníky prezentace hlavního závodu, i jeho cíl, v prostoru Masarykových sadů na výstavišti.

Startovat budou profesionálové
i amatéři

Do Loun se chystají profesionální závodníci i ti, kteří si rádi jen tak zasportují. „Na trati se objeví reprezentantka Petra Kamínková z Olomouce, několikanásobná vítězka našeho běhu. Velkou soupeřkou jí určitě bude Ivana Sekyrová ze Sokolova. Uvidíme výborné veterány a traťové rekordmany našeho závodu ve veteránských kategoriích Věnceslavu Pokornou, Miloše Smrčku a Ivo Řezáče. Poběží i Jirka Rejpal z TJ Liga 100 Praha ročník 1934 a samozřejmě „naše“ i duchcovská Maruška Polívková, která má neuvěřitelných 20 startů na našem závodě. Z hendikepovaných sportovců se k nám chystají velké výpravy z Polska, Slovenska a Holandska například Tomasz Hamerlak, Freek Streek, Daniel Kukla, Peter Šelinga. Na startu bude i Vico Merklein, jezdec, který loni dojel druhý v závodě handbike za Edwardem Kalifem a spolu vytvořili vynikající čas 20.32 min., kdy proletěli trať mezi Počerady a Louny v neuvěřitelné průměrné rychlosti vyšší než 44km za hodinu,“ vyjmenoval organizátor Radovan Šabata z ASK Elna Počerady.

Lounský závod patří mezi oblíbené, závodníci se na něj rádi vrací. „Nesmím zapomenout i na naše vzácné hosty v čele s paní Cormou Reinders, která byla jako první zahraniční účastnice na startu již v roce 1994 a byla to právě ona, která propagovala tolik náš závod v zahraničí. Byla to i ona, která podpořila náš klub finančním darem, když nám bylo v roce 2001 zcizeno naše klubové auto. Přijede i náš velký kamarád Piet van der Fiest, závodník, který tady před šesti lety skončil svojí závodní kariéru a věnoval svůj handbike rozvoji ruční cyklistiky v České republice. Za těch šest let prošel Piet další životní zkouškou, když prodělal rakovinu a letos se chce opět postavit na start našeho závodu a absolvovat ho na svém klasickém vozíku, který používá v normálním životě. Jeho heslo zní „ Jedeme dál“!. Závodu se zúčastní i desetičlenná výprava z našeho partnerského města Veneux les Sablons z Francie, pozvánku obdržela všechna naše partnerská města Lučenec, Zschopau i Barendrecht,“ pokračuje R. Šabata.

Start v 11 hodin

Hlavní závod z Počerad do Loun odstartuje v 11 hodin. Závody s sebou přinesou i omezení pro řidiče, po celou dobu bude uzavřena pro dopravu patnáctikilometrová trať. Dojezd prvních paraplegiků do cíle na výstavišti je plánován na 11.20 hodin, závodníci by pak měli dojíždět a přibíhat zhruba do 12.50 hodin.

Součástí Memoriálu Karla Raise je opět i Lidový běh na dva kilometry v areálu výstaviště, který odstartuje v 10.45 hodin.

Bude i štafeta

Součástí hlavního závodu bude již potřetí i štafetový běh na 5x3 km, kterého se mohou účastnit štafety bez rozdílu věku, pohlaví, tak i fyzických či duševních sil. „Memoriál Karla Raise má motto „S Mizunem pro radost z pohybu“ a snad se nám to všem podaří naplnit,“ doplnil R. Šabata.

Na memoriálu se bude letos propagovat i projekt zaměřeným především na předškolní děti a děti z prvního stupně základních škol, který připravil Český atletický svaz pod názvem Atletika pro děti, aneb staň se atletickou nadějí Ústeckého kraje.

Memoriál ale není pouze o sportu, ale zábavě pro celou rodinu, jistě si každý najde to své. Na výstavišti bude probíhat dětský den.

Doprovodné akce

„Spolupracujeme s Domem dětí a mládeže z Postoloprt, který pro nás opět připravuje hry v rámci našeho dětského dne. Soutěže budou zaměřeny jak na sport, tak i na malování, dovedností soutěže a podobně. Návštěvníkům se představí lounští junáci. Lidé se budou moci vyzkoušet chůzi s hůlkami, takzvaný nordic walking. Zároveň se Louňáci mohou zapojit do zajímavé sbírky. Slánské infocentrum se pokouší vytvořit největší sbírku slánek na světě, každý účastník ať přinese sebou na výstaviště nějakou nepotřebnou slánku,“ dodává R. Šabata.