Třikrát vyhrála národní šampionát, stříbrná byla na ME, jedenáctá na MS, několikrát dojela v první desítce ve světovém poháru, nejlépe šestá. Pak ale přišel hluboký propad… Minulou sezonou se Martina Mikulášková doslova protrápila, vůbec se nedařilo. Doma občas nedosáhla ani na medaili, ve světě dojížděla ve čtvrté nebo páté desítce. Nebyla forma, na špičku hodně ztrácela, odborníci avizovali, že bude muset přidat v přípravě. Navíc ji trápilo zdraví, stejně jako v přípravě na letošní sezonu v terénu. Tu také „neotevřela“ nejlépe. Deváté místo v prvním závodě sezony ve Slaném. Žádná sláva, říkají fanoušci, kteří byli zvyklí od cyklokrosařky s lounskými kořeny, hlavně doma, na samé výhry. Mikulášková je ale ráda, že se konečně přišlo na příčinu jejích potíží a mohla začít naplno trénovat. A doufá, že se do špičky vrátí, že zase bude stačit nejlepším, chce na tom pracovat. „Ještě nemám formu, není to ono. S přípravou jsem začala nedávno. Ale věřím, že se budu zlepšovat a vrátím se,“ usmívá se naděje českého cyklokrosu.

Řekněme, že vše půjde dobře. Trénink, zdraví bude, výsledky budou lepší. Co je cílem Martiny Mikuláškové?
Určitě bych se chtěla vrátit mezi špičku. Nejdříve českou, pak snad i světovou. Ale nebude to hned, musím ještě hodně pracovat. Ale věřím, že to půjde, že se zlepším.

Úvodní závod národního poháru cyklokrosařů se jel ve Slaném. Martina Mikulášková dojela devátá.
Špatný start, pád. Mikulášková vstoupila do terénu devítkou

Nezačala jste ale asi úplně podle představ. Deváté místo ve Slaném. Jak jej hodnotíte? Přece jen, fanoušci od vás byli v minulosti zvyklí na výhry, poslední dobou to ale „není ono“.
Určitě, výsledkově by to samozřejmě mohlo být lepší. Ale jelo se mi ve Slaném docela dobře. Trénuji naplno teprve měsíc, zatím nemám formu, abych jela třeba s Pavlou Havlíkovou, ale věřím, že se to bude postupně dost zlepšovat.

Tradičně hůře jste ve Slaném odstartovala. Pak jste se ale dostala v prvních dvou kolech do boje o třetí místo. Ale zase jste se propadla. Co se stalo?
Ve sjezdu za tribunou spadla Karla Štěpánová a zašpuntovala to. Zasekla jsem se za ní a trvalo, než jsme se zase rozjely a špička nám ujela.

Když jste se znovu dostala ke čtvrtému místu, přišel tvrdý pád v nájezdu do posledního kola.
Ano, tam jsem se zase propadla.

Ilustrační foto.
Kulturní tipy: Jablečný den, výlety přírodou i galavečer bojovníků

Ve Slaném jste neměla problémy na dlouhých rovinkách, tam jste soupeřky předjížděla. Potíže ale naopak byly ve výjezdech nebo technických rychlejších pasážích. Čím to?
Souvisí to s mými zdravotními problémy. Když všichni začínali s přípravou, já jsem kvůli zdraví skoro nejezdila, netrénovala jsem. Až nedávno se přišlo na to, že za problémy může obratel, začalo se to léčit a od té doby už je to výrazně lepší. V přípravě jsem teprve měsíc a zpočátku jsme nemohli, i kvůli těm potížím, trénovat rychlost. Trénovali jsme zatím hlavně vytrvalost a sílu, proto jsem také na rovinkách získávala. Na rychlost a dynamiku se musíme teď zaměřit.

Jaké máte hlavní cíle pro letošní sezonu?
Největšími jsou evropský šampionát v Táboře a republikové mistrovství. Pak uvidíme.

Evropa je ale už za měsíc. Je dost času na nabrání formy?
Čas nějaký je, budeme na tom pracovat. Uvidíme.

Loni se vám vůbec nedařilo ve světových pohárech, některé jste dokonce vynechávala, stejně jako světový šampionát. Chystáte se v této sezoně do světa?
Světové poháry bych určitě chtěla objet. Chystám se na ně. Možná ještě nepojedu ty první v Evropě, ale ty další snad už ano.

S jakým umístěním ve světovém poháru budete spokojená? V minulosti jste byla několikrát v první desítce. Loni ale zase až ve čtvrté nebo v páté.
To zatím nedokáži říci. Samozřejmě chci být co nejvýše. Ale nevím, na co to zatím bude stačit, dlouho jsem byla mimo absolutní špičku. Ale věřím, že i tam půjdu postupně nahoru.

Lounský Adam Seeman
Seeman vybojoval bronz, od zlata naději ve Veselí dělily tři vteřiny