Vítězství patří Belgičanům

Lounsko - I když počasí Mléčnému závodu nepřálo, byl to jeden z nejlepších ročníků v jeho XXI leté historii, řekl ředitel Milan Chrobák.

15.7.2008

Jan Boček se chystá odstartovat etapu Mléčného závodu.Foto: DENÍK/Jaroslav Kubíček

Slunce si na účastníky XXI. ročníku Mléčného závodu v Lounech posvítilo důkladně v pátek při zahájení a části úvodní etapy v Tuchořicích, a pak už jen mrklo na slavnostní zakončení s předáním cen nejlepším kadetům v neděli odpoledne na lounském velodromu.

Většinu času při čtyřetapovém závodě, který se jel 11.–13. července, totiž 118 závodníků z osmi zemí provázel déšť. „Letošní peloton nepostrádal kvalitu, zejména když tu byli dobří závodníci z cyklisticky tradičně silných zemí – Belgie, Holandska, Dánska, ale i dalších,“ liboval si ředitel závodu Milan Chrobák.

K silné zahraniční účasti nám letos pomohl příspěvek z fondu, o který jsme předtím marně žádali několik let.“ Velkou spokojenost projevili zkušení pořadatelé ze Stadionu Louny, kteří se mohli opřít o tradiční partnery. „Pomohlo město Louny v čele se starostou Janem Kernerem, který nechyběl ani na závodech, jistotu máme v osobách představitelů obcí Tuchořice a Dobroměřice, jako vždy bylo při zajištění spolehnutí na dobrovolné hasiče a k bezpečnosti tratí na státní i městskou policii. Vše klaplo, jen tomu větru jsme neporučili…“ směje se s odstupem tří dní ředitel při vzpomínce, jak rozhodčí v I. etapě svými těly drželi větrem zmítaný stan, pod kterým by byla deštěm ohrožená výpočetní technika.

Rozhodla odvaha Belgičana Calstera

Vítězem letošního ročníku se stal Belgičan Gianni Van Calster, který o tom rozhodl už v těžké úvodní etapě, kdy v náročné etapě začínající tropickým vedrem, následným lijákem, větrem a bouřkou, vyhrál s náskokem téměř minuty.

V dalších etapách si náskok pohlídal. Klíčová byla časovka z Lenešic do Postoloprt a zpět, po které ztratil na druhého Matěje Lasáka z Opavy jen necelou půlminutu. Po čtyřech etapách převzal hlavní trofej s náskokem 20 vteřin. Třetí skončil Holanďan Danny Van Poppel devět vteřin od stříbra ovšem stejným časem, jako měl součet všech etap celkově 4. Lukáš Smola z Příbrami.

V sobotním kriteriu, které se jelo na nové trati dvoukilometrového okruhu (jel se 7x) v jižní časti Loun, přijelo ve stejném čase 92 závodníků. To rozhodně nemohlo zasáhnout do průběžného pořadí Mléčného závodu. Tečkou do výsledkové listiny byla IV. etapa se startem a cílem u Dobroměřic. Z vytrvalého drobného deště se peloton roztrhal na čtyři skupiny, k vidění byl i únik pětice závodníků, ale do cíle nakonec přijelo prvních 65 kadetů ve stejném čase.

Lounský Nipl zaváhal v časovce

Své postavení si tak už nevylepšil ani domácí Vojtěch Nipl, který jako loňský mistr ČR starších žáků jezdí mezi kadety prvním rokem. Přestože skončil v úvodní etapě pátý a v sobotním kriteriu šestý, byl celkově klasifikován na 25. místě se ztrátou 1:29 minuty na vítěze. Rozhodla o tom časovka, která mu nevyšla podle představ, neboť v ní až 40. časem ztratil přesně minutu na vítězného Holanďana Van Poppela. Tím klesl v průběžném pořadí z 5. na 26. místo, které si do konce závodu už vylepšil o jedinou příčku.

O rok starší Karel Moule doplatil na vleklé zdravotní potíže se střídavou výkonností. Celkově byl klasifikován na 80. místě se ztrátou přes 26 minut na vítěze. Třetí závodník Stadionu Louny, 15letý Marek Matoušek z Chomutova, jel teprve svůj druhý závod a hned jeden z absolutně nejtěžších. Zatím to bylo nad jeho síly, ale zkušenost bude jistě užitečná. Stejně jako všem účastníkům.

Z výsledkové listiny

Cyklistický silniční etapový závod kategorie kadetů (1992–93) ve dnech 11.–13. 7. 2008 za pořadatelství Stadionu Louny za účasti 118 kadetů z osmi zemí.