Velkého úspěchu dosáhl v minulých dnech musher Roman Habásko se svým psím spřežením. Nejprve vyhrál mistrovství světa v německém Borkenu, pár dní na to zvítězil také na mistrovství Evropy ve slovinském Smledniku.

Nadšený přijel hlavně ze závodů v Německu, které se jely poblíž Essenu na západě Německa. „Závody neměly chybu. Skvělá atmosféra, téměř pět set soutěžících z celého světa a k tomu náš obrovský úspěch. Na závody jsme nejeli s velkými ambicemi, doufal jsem, že se dostaneme do první desítky. To, že jsme skončili první, bylo velké překvapení,” řekl R. Habásko.

Světový šampionát ve sprintu

V Borkenu se jelo mistrovství světa ve sprintu, podbořanský musher jel v kategorii osmi psů. Kvůli zranění jednoho psa ale jeho káru táhlo jen sedm husky, což byl od začátku velký handicap. „První den bylo velké teplo, svítilo slunce, takže pořadatelé zkrátili trať na čtyři a půl kilometru. Dojeli jsme druzí se ztrátou 27 vteřin na prvního, což je na takových závodech hodně. Naopak náš náskok na další závodníky byl minimální. Takže jsme neměli nic jistého,” popsal průběh závodu.

Těžké podmínky

Druhý den padla mlha, mrzlo, a tak se jelo plných osm kilometrů. R. Habásko se rozhodl zariskovat a dopředu spřežení dal mladého psa. „Ten sice neumí ještě tolik zatáčet, ale v průběhu prvního dne běžel očividně ze spřežení nejrychleji. Když pak neměl žádného psa před sebou, běžel pořád nadoraz,” vysvětlil R. Habásko.

Risk se vyplatil a podbořanské spřežení smazalo ztrátu vedoucí závodnice z Německa z prvního dne. „To že jsme vyhráli, jsem nevěděl. Když jsme doběhli do cíle, tak výsledková tabule nefungovala. Při slavnostním ceremoniálu nejprve vyhlásili na třetím místě závodníka ze Španělska, který byl po prvním dni šestý. Druhá skončila německá závodnice, která byla první. V tu chvíli jsem si říkal, co na ceremoniálu vlastně děláme, že vyhrál někdo jiný. Pak jsem uviděl českou vlajku a ohlásili naše jméno, bylo to velké překvapení,” popsal český závodník.

Pár dní na to spřežení ze Siberian husky team Podbořany startovalo na Mistrovství Evropy na dlouhých tratích nedaleko Lublaně, hlavního města Slovinska. Tam už jelo jako favorit.

„Závody byly o něčem jiném. Startovalo tam relativně málo účastníků, neboť řada závodníků neměla kvůli teplému počasí, které na podzim panovalo nad téměř celou Evropou, dostatečně natrénováno. Atmosféra závodů už nebyla taková jako v Německu,” popsal Roman Habásko. Svou roli favorita splnili a celkem s přehledem ve své kategorii zvítězili. Kvůli zranění jednoho psa a nedosažení věkového limitu u dvou dalších jel podbořanský musher s pěti psy v kategorii šesti psů, což byl opět handicap.

Na Evropě byl Habásko favoritem

Jelo se na šestnáctikilometrové trati. „Prní den jsme si vytvořili velký náskok, asi čtyři a půl minuty. Ten jsme si druhý den hlídali. A třetí den jsme zajeli vůbec nejlepší čas závodů. Nakonec jsme vyhráli i v absolutním pořadí všech kategorií,” sdělil.

Dvě zlata z mistrovství světa a Evropy jsou pro podbořanský tým velkým úspěchem. „Stojí za tím výborné zázemí, které v Podbořanech máme. Parádní možnosti trénování v okolí a také podpora ze strany města a některých lidí,” poděkoval podbořanský závodník.

O víkendu by měl závodit na Mistrovství ČR na dlouhých tratích v Běleči nad Orlicí u Hradce Králové, první závody na sněhu jsou v plánu počátkem prosince na Slovensku. Pak čeká Romana Habáska a jeho psy několik závodů po Evropě a počátkem března, když budou peníze, se chystá na vrchol sezony - tří set kilometrové závody v severním Rusku nedaleko Murmanska.

Extrémní závody

Trať vede v extrémních podmínkách v oblasti polárního kruhu. Závodníci se při ní musí spolehnout jen sami na sebe. Žádné technické zázemí ani podporu svého teamu během závodů nemají.„Je to jiná dimenze závodů. Do budoucna bychom je chtěli jezdit,” vysvětlil během rozhovoru podbořanský musher Roman Habásko.