Tuny sněhu a třeskuté mrazy. Nejen s tímto se museli vypořádat v krušnohorských Abertamech musheři se svými spřeženími v rámci Eduardova sprintu a midu. Běželo se také mistrovství republiky, suverénně opět zvítězil podbořanský Roman Habásko.

Republikové mistrovství na středních tratích, dlouhých 32 kilometrů, vyhrál Habásko v Abertamech s přehledem, s velkým náskokem. Titulů šampiona České republiky už má ostatně doma bezpočet. Tentokrát uspěl v kategorii s deseti psy.

Extrémní závody

Podbořanský musher, majitel mnoha medailí i z evropských mistrovství, se ale se svými sibiřskými husky soustředí na jiné cíle. Jeho hlavní náplní jsou nyní dlouhé extrémní závody v zahraničí, vždyť v minulé sezoně dokončil například 400 km dlouhý závod v Norsku - Femundlopet. Jako nováček dojel v páté desítce. O jeho náročnosti jasně hovoří čísla. Zhruba ze sedmdesáti nováčků do cíle dojelo jen dvacet. Na další dlouhé závody v zahraničí se Habásko chystá.

Připomeňte si: Extrémní Femundlopet pokořen! „Byl těžší, než jsem čekal," je šťastný Habásko

Ale zpět do Abertam. Republikovému šampionátu přálo počasí, sněhu bylo dost a dost. „Počasí nám konečně vyšlo vstříc, a byly tak skvělé sněhové podmínky," pochvaloval si za organizační výbor Petr Gurega. „Na start se v patnácti kategoriích postavila necelá padesátka musherů, která bojovala jak o mistrovské tituly v midu, tak i poháry ve sprintu," vysvětloval Gurega.

Velmi dobře přichystané tratě, které lemovaly Abertamy, tak nabídly opravdu skvělou podívanou. „Určitě se bylo na co koukat, navíc se závody odehrály před pořádnou diváckou kulisou. Jsme moc rádi, že si diváci našli cestu na naše závody, liboval si Gurega. Přišlo několik stovek diváků.